Odstupující ministr práce a sociální věcí Jaromír Drábek už dříve uvedl, že karta sociálních systémů, takzvaná sKarta, se nebude týkat důchodců. Podle sobotní Mladé fronty Dnes ale ministr nemluvil pravdu.

Smlouva s Českou spořitelnou ministerstvo zavazuje k jejímu vydání i pro důchodce. Podle deníku se Česko zavázalo k výplatě 98 procent všech dávek včetně penzí právě přes sKarty.

Možná výjimka je určená pouze pro dávky lidem v případech nenadálých živelných pohrom.

Smlouva zatím ale neudává, od kdy budou důchody přes kartu vypláceny. Podle deníku se ale stát bance zavázal, že 12 let nebude funkce sKarty zpochybňovat a ani se smlouvu nepokusí zrušit.

"V tuto chvíli neexistují právní nástroje, jak by mohly být penze prostřednictvím karty vypláceny. Na žádné zákonné úpravě se v tomto smyslu nepracuje, ani není v plánu její předložení. Odkazovaná citace smlouvy pouze nechává možnost výplaty penzí prostřednictvím sKarty pro budoucnost otevřenou, ale jak již bylo výše popsáno, musel by mít takový krok dostatečnou oporu v politické reprezentaci, aby mohly být přijaty příslušné právní úpravy," reagovala na informace MF Dnes mluvčí Drábkova ministerstva Viktorie Plívová.

Kontrakt se spořitelnou podepsal ministrův náměstek Vladimír Šiška, který je v současné době obviněný z podplácení. Premiér Nečas chce systém sKaret zrevidovat. Předcházet by tomu ale musela úprava zákonů, protože to prakticky není možné. Podle Mladé fronty Dnes je Česká spořitelna odhodlána se bránit arbitráží s Českou republikou.

Související