Nově zvolení zastupitelé Ústeckého kraje se zatím nemohou sejít a zvolit vedení kraje. Lukáš Kohout, který loni svolával protiromské demonstrace ve Varnsdorfu, podal návrh na zneplatnění voleb.

Ustavující zastupitelstvo může končící hejtmanka svolat až poté, co soud o návrhu rozhodne.

"Pokud byl takový návrh podán, svolává se zasedání, aby se konalo do 15 dnů ode dne právní moci rozhodnutí soudu o posledním z podaných návrhů, pokud žádnému z podaných návrhů nebylo vyhověno," uvedl mluvčí Ústeckého kraje Zdeněk Rytíř.

Soud by měl podle jeho mluvčí Ireny Jeřábkové rozhodnout do týdne, ze zákona na to má 20 dní.

Návrh na prohlášení neplatnosti voleb Lukáš Kohout, který loni svolával protiromské demonstrace ve Varnsdorfu na Děčínsku. Jako důvod stížnosti uvedl, že mu vadí, že nemohl dát preferenční hlasy kandidátům různých stran.

Praxi, kterou voliči hojně využívali při posledních komunálních volbách, ale volby do krajského zastupitelstva či do Poslanecké sněmovny neumožňují.

"Počítám s tím, že krajský soud návrh zamítne," uvedl Kohout s tím, že připravuje i ústavní stížnost. Ta by ale podle Jeřábkové neměla odkladný účinek na ustavující schůzi zastupitelstva.

Již dříve si Kohout vysloužil pozornost médií v roce 2006 jeho odsouzení za podvod na 28 měsíců se zkušení dobou na pět let. Jménem poslance Jana Kavana (ČSSD) si v roce 2002 ještě coby teenager objednával lety do zahraničí.

Na jeho podvody se přišlo, když se neúspěšně pokoušel letět soukromým letadlem na Srí Lanku. Část trestu si poté odseděl, pak byl ale podmínečně propuštěn. Vloni ho českolipský soud poslal kvůli neplnění povinností znovu za mříže, rozsudek ale zatím není pravomocný.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist