Setkání bývalého řidiče olomouckého dopravního podniku Romana Smetany, kterého soud poslal za mříže kvůli kreslení na reklamy politických stran, s premiérem Petrem Nečasem překazila v pátek večer v Rožnově pod Radhoštěm policie. Smetana, který měl nastoupit v pondělí do vězení, ale neučinil tak, chtěl Nečase oslovit a vydat se policii. Místo toho jej policisté v civilu zadrželi a předvedli na služebnu k výslechu. Nečas tak nerušeně odvolil.
"Zadrželi jsme pana Smetanu v blízkosti obvodního oddělení rožnovské policie. Obdrželi jsme totiž žádost z Prahy a položili mu několik otázek kvůli tomu, že pan Smetana je podezřelý z maření výkonu úředního rozhodnutí. S policisty šel dobrovolně a po výslechu byl propuštěn," řekla zlínská policejní mluvčí Jana Macalíková.
Policie podle ní Smetanu nemohla zadržet a dodat do výkonu trestu. "Neměli jsme příkaz k zatčení," dodala Macalíková. Příkaz k dodání do výkonu trestu musí vydat soud.
Volbu premiéra sledoval kordon novinářů, z nichž většina dorazila právě kvůli přes avizovanému vystoupení Smetany, kterého soud poslal za mříže proto, že politikům mimo jiné na plakáty přimaloval tykadla. Smetana se chtěl premiérovi představit a zeptat se jej, zda si myslí, že kreslíř patří do vězení.
Bývalý řidič MHD Smetana má opět nastoupit do vězení. Nepřijdu, vzkazuje - čtěte ZDE
Řidič Smetana žádá další soud. Za právníka chce Ivana Langera, kterému kreslil tykadla - čtěte ZDE
Nečas prohlásil, že mu Smetanovy malůvky nevadí. "Ale dodržovat zákony musíme všichni, pan Smetana i já," uvedl Nečas. Smetana považuje trest za absurdní, ale vyhýbat se mu prý nehodlá.
Muž před volbami v roce 2010 pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech. Kromě nápisů politikům přikresloval tykadla. Tvrdil, že tím chtěl vyjádřit své znechucení z politické scény a korupčních kauz.
Nejvíc pokreslených plakátů patřilo ODS, která se u soudu domáhala náhrady škody. Smetana straně 15 667 korun uhradil. Odmítl však vykonat soudem uložené veřejně prospěšné práce.
Soudkyně Markéta Langerová, manželka někdejšího vrcholného politika ODS Ivana Langera, mu proto trest změnila na 100 dnů vězení. Smetana měl nastoupit do věznice na konci března. Vězení se ale tehdy vyhýbal a vydal se asi o měsíc později na odborářské demonstraci v Praze.
Trest mu byl v květnu přerušen, když v jeho prospěch podal stížnost ministr spravedlnosti. Nejvyšší soud ji však zamítl, a Smetana si tak musí odpykat ještě 67 dní. Jeho příběh kromě médií zaujal i filmaře, kteří o něm natáčejí dokument.
Tykadla pro Smetanu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist