Stránky senátního kandidáta ODS Petra Procházky z Jeseníku napadli hackeři. Místo jeho fotografie na voliče shlížel několik hodin Roman Smetana, známý jako tykadlový řidič. ODS během dne uvedla stránky opět do pořádku.

Smetana, který byl potrestán za pokreslení volebních plakátů, z oficiálního webu politika lidem vzkazoval, ať jej zvolí do Senátu. Procházka bral změnu s nadhledem.

Na stránkách www.prochazka-petr.cz sice zůstávalo politikovo jméno, místo jeho fotografie tam však neznámí hackeři umístili snímek usměvavého Smetany, jak jej novináři zachytili při odchodu z olomoucké vazební věznice. Lidem politickými slogany vzkazoval, že si region zaslouží více pozornosti či že jim z Prahy pošle víc než jen pozdravy.

Procházka se o změně své vizáže na vlastních stránkách dozvěděl na kole, kdy třetí den objíždí v rámci kampaně svůj region.

"Nevím o tom nic. Pan Smetana mi se svými tykadly vůbec nevadí, chvíli jsem i přemýšlel, že si ho tam nechám. Někdo si asi dělá srandu, takový je život. Nejsem nešťastný, svět se nezboří, zase to spravíme," řekl Procházka.

Zástupci Procházkovy kampaně po upozornění stránky upravili. Podle mluvčího jeho kampaně Radima Kašpara se okolnosti napadení politikova webu nyní zjišťují.

Zatýkání Romana Smetany:

"Neznámým hackerům se podařilo prolomit nedostatečné zabezpečení hesla jednoho z administrátorů webu. V současnosti se snažíme zjistit bližší informace o útoku," uvedl.

Bývalý řidič Smetana pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech, jež si před volbami v roce 2010 zaplatily politické strany.

Zemanovci předstihli lidovce, ODS se začíná dotahovat na vedoucí ČSSD - čtěte ZDE

Regionální lídři stále podporují Nečase. Často ale s výhradami k daním a komunikaci - čtěte ZDE

Nejvíc pokreslených polepů patřilo občanským demokratům, kteří se u soudu domáhali toho, aby řidič uhradil škodu 15.667 korun. Okresní soud v Olomouci Smetanovi uložil, aby škodu zaplatil, což také udělal. Měl ale navíc odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, což odmítl. Soudkyně Markéta Langerová, manželka politika ODS Ivana Langera, mu proto trest změnila na 100 dní vězení.

Vězení před časem opustil díky stížnosti ministra spravedlnosti na porušení zákona, za mříže se však nyní musí vrátit. Stížnost totiž na konci srpna zamítl Nejvyšší soud. Smetana, který byl propuštěn i ze zaměstnání, si musí ve vězení odpykat ještě 67 dní, vzkázal ale, že se za mříže dobrovolně nevrátí.