Devět lidických obyvatel, kteří přežili vyhlazení obce nacisty, transport a pobyt v koncentračních táborech nebo adopci v německých rodinách, se vpodvečer setká s německým prezidentem Joachimem Gauckem.
Hlava sjednoceného Německa už v červnu poslala prezidentu Václavu Klausovi dopis, v němž ho ujistila, že Německo si je vědomo historické odpovědnosti za masakry v Lidicích a Ležákách.
"Události mne naplňují studem a sdílím bolest nad oběťmi," napsal Gauck v souvislosti s tragédií, od které letos uběhlo 70. let.
"Musíme si připustit, že došlo k velké vině, že naše země selhala a sebekriticky hovořit o minulosti. Dnes chci vyjádřit respekt vůči obětem, pro jiná témata bude čas jindy," doplnil svá slova ve středu po setkání s Klausem.
"Návštěvu prezidenta Joachima Gaucka v Lidicích považuji za symbolické završení jeho vyjádření vztahu k obětem této tragédie," poznamenal ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl, od kterého dostanou oba prezidenti knihu o osudech lidických dětí a velkou publikaci historika Eduarda Stehlíka o Lidicích.
Gauck: Odsun je otázka pro Čechy
Poválečný odsun Němců z Čech Gauck s Klausem údajně neřešili. Na toto téma bude podle německého prezidenta čas jindy. "Není na to vhodná doba, možná později se mosty mezi rodinami, které musely odejít ze Sudet, a které už nyní s českými rodinami spolupracují, ještě upevní. Je to otázka hlavně české společnosti, aby si vyřešila, co se stalo po konci války," doplnil německý prezident.
Jeho český protějšek Václav Klaus nicméně podotkl, že k tomuto tématu už řekl vše.
Adam Černý:
Dobrý příklad z Berlína
Návštěva spolkového prezidenta v Praze dnes už není ani zdaleka takovou senzací, jako byl například příjezd Richarda von Weizsäckera 15. března 1990 do Prahy.
Popřevratová doba si na velká gesta potrpěla - také proto, že je po desetiletích vzájemné izolace sousedů ve střední Evropě potřebovala. Co může Joachim Gauck jako hlava Spolkové republiky přivézt do Prahy dnes?
Praha a Berlín označují česko-německé vztahy v posledních letech za nejlepší v historii. Německý prezident přijel za hlavou českého státu po dvou letech. Tehdy Klaus vítal Christiana Wulffa, který předčasně rezignoval kvůli aférám z dřívějšího politického působení.
Gauck prezidentský úřad převzal letos v březnu. Je znám svými aktivitami na podporu vypořádávání s komunistickou historií v Německu.
Je prvním prezidentem Spolkové republiky Německo, jenž pochází z někdejší NDR, a rovněž prvním nestraníkem v této funkci. Před svým zvolením letos v březnu se Gauck těšil respektu veřejnosti, který si vysloužil coby dlouholetý zmocněnec pro dokumenty tajné komunistické policie Stasi.
Gauck v Česku stráví jeden den. V závěru návštěvy se setká se skupinkou zástupců české občanské společnosti, disidentů a aktivistů, bude to na jeho přání.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist