Český rozhlas (ČRo) rozšířil svůj program o minutové hry. Krátké hrané skeče budou lidé moci poslouchat na všech stanicích.

"Minutové hry jsou prostorem pro vyzkoušení všeho možného, co rozhlas nabízí. I když to někoho překvapí, do jedné až dvou minut se dá vtěsnat příběh ze života, komediální či hororová situace nebo zvukový experiment," řekla dramaturgyně Kateřina Rathouská, která je autorkou projektu.

V rámci tohoto formátu ČRo natočil více než sto her, na kterých se podíleli významní čeští umělci. Diváci v příbězích, v nichž se mimo jiné řeší partnerství, rodičovství či padlá sláva, uslyší například herecké osobnosti Jiřinu Jiráskovou, Oldřicha Kaisera, Hanu Maciuchovou či Ondřeje Vetchého.

Na tvorbě se podíleli kromě jiných dramatička Daniela Fischerová, spisovatel Miloš Urban či filmový scenárista a režisér Robert Sedláček.

Minutové hry byly původně experimentem pro náročné posluchače, ze kterého vznikl projekt určený pro široké publikum.

"To, co jsme na stanici Vltava původně plánovali jako experimentální formát pro zkušené milovníky rozhlasové dramatiky, přerostlo v celorozhlasový projekt a nabídneme ho posluchačům všech stanic ČRo," řekl šéfredaktor stanice ČRo 3 - Vltava Lukáš Hurník.

Projekt má vlastní web www.minutovehry.cz, kde má každý posluchač možnost napsat k hrám vlastní text. Tři nejlepší autoři mohou nastudovat svůj miniscénař s profesionálními herci, a dostat tak svou hru do vysílání ČRo.

Zatímco v říjnu se budou minutové hry vysílat na 15 stanicích ČRo, od listopadu se stanou doménou Českého rozhlasu 3 - Vltava.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist