Ministerstvo zdravotnictví chce zakázat v připravovaném zákoně o ochraně před škodami způsobenými návykovými látkami prodej alkoholu na stálých tržištích. ČTK to řekl legislativní náměstek Martin Plíšek.

V Česku se množí případy úmrtí a hospitalizací po požití metanolu prodávaného jako alkohol. Plíšek uvedl, že v nejpřísnější variantě by tvrdý alkohol byl k dostání jen v kamenných obchodech, tímto směrem podle něj jde Evropská unie. Normu by měla vláda dostat do konce listopadu, platit by mohla od půlky roku 2013, případně od roku 2014.

"My chceme zpřísnit verzi tak, abychom v podstatě až na nějaké výjimky zakázali prodej alkoholických nápojů v trvalých tržištích, protože se ukazuje, že tam je často prodáván nelegální neznačený alkohol, který ohrožuje zdraví a životy lidí," řekl. Zpřísnění chce ministerstvo předložit v rámci připomínkového řízení, které právě začíná.

Výjimku by měly jen příležitostné trhy, výroční oslavy a kulturní akce, kde se alkohol prodává jednorázově. Podle serveru Aktuálně.cz by mohl být zakázán prodej tvrdého alkoholu třeba ve stáncích na koupalištích nebo u cyklostezek.

Plíšek k tomu uvedl, že o tom se teprve povedou diskuse, protože koupaliště se nepovažují za stálý prodej. "Povedeme diskusi o detailech, ale je otázka, zda to splňuje kritérium, že jde o trvalý stánkový prodej," řekl. Diskuse se nyní zaměřuje na tvrdý alkohol, zákon ale obecně upravuje prodej veškerého alkoholu.

Policie napříč republikou nekoordinuje

Policejní prezidium zatím neplánuje vytvoření speciálního týmu kvůli aféře s metylalkoholem. Případy otrav řeší zvlášť jednotlivé policejní útvary v místě, kde se otravy vyskytly, policejní prezidium jejich činnost pouze koordinuje, řekla v úterý ČTK mluvčí prezidia Štěpánka Zatloukalová. Pokud by se však případ dále rozrůstal, vznik speciálního vyšetřovacího týmu vyloučen není.

"Tam, kde se problém vyskytne, se co nejrychleji snažíme přes tiskové odbory dostat ty věci ven, abychom lidi informovali. Není zájem na tom cokoli pozdržet," uvedla mluvčí.

Podle ní by se měla k celé problematice ve středu na tiskové konferenci vyjádřit policie v Moravskoslezském kraji, která v této souvislosti obvinila šestatřicetiletého muže z Havířova na Karvinsku. "Ostrava tam toho má nejvíce, tam zatím směřují všechny indicie," podotkla Zatloukalová.

Případů otravy metanolem v celé zemi přibývá, již sedm postižených zemřelo. První případy oznámila karvinská policie ve čtvrtek. Většina hospitalizovaných, jejichž počet už přesahuje dvě desítky, je na Moravě.