Stále více šestnáctiletých Čechů pravidelně pije alkohol a opíjí se. Zatímco v roce 1995 se aspoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent mladých, loni jich byla už pětina.

Nejméně šestkrát v posledním měsíci si pivo dala čtvrtina a tvrdý alkohol 15 procent školáků. Vyplývá to z evropské školní studie o užívání drog dospívajícími ESPAD za rok 2011.

Podle výsledků v ČR poprvé po letech ubylo školáků, co mají zkušenost s marihuanou. Postoj k cigaretám se nemění, denně kouří čtvrtina dětí.

ESPAD je největší evropská studie o užívání legálních a nelegálních drog šestnáctiletými. Poprvé se konala v roce 1995 a opakuje se každé čtyři roky. Loni se jí zúčastnilo 36 zemí. V Česku se do ní zapojilo 3913 žáků devátých tříd a prvních ročníků z 360 škol.

Alkohol už v životě vyzkoušelo 98 procent dotázaných. Polovina dívek a dvě třetiny hochů ho konzumovali nejméně dvacetkrát v životě.

Pivo vede

Za poslední měsíc se napili čtyři z pěti školáků. Zhruba 26 procent mladých si víc než šestkrát v posledních 30 dnech dalo pivo. Je to o pět procent víc než v roce 2007 a o osm procent víc než v roce 1995.

Pivo si dopřávají pravidelně hlavně chlapci. Víc než šestkrát do měsíce si ho dává 37 procent hochů a skoro 16 procent dívek. Dívčí podíl se od roku 1995 víc než zdvojnásobil.

Víno pravidelně pije přes devět procent šestnáctiletých, limonády s alkoholem neboli alkopops si dopřává desetina školáků.

Tvrdého alkoholu se aspoň šestkrát do měsíce napije přes 15 procent mladých - 19 procent chlapců a 12 procent dívek.

Nejméně třikrát se za poslední měsíc opilo přes 21 procent šestnáctiletých. Bylo to skoro 27 procent hochů a 16 procent děvčat. V roce 1995 přitom opilost aspoň třikrát do měsíce znala pětina chlapců a necelých sedm procent děvčat.

Snadná dostupnost alkoholu

Šestnáctiletí nemají problém si alkohol obstarat. Stále víc z nich si ho běžně koupí v obchodě. V roce 2003 si ho takto za poslední měsíc opatřily dvě pětiny mladých, loni už jich bylo 61 procent.

O něco méně než před pěti lety se nalévá mladistvým v restauracích, barech a na diskotékách. V roce 2007 tam aspoň jednou do měsíce pilo alkohol 84 procent školáků, loni 77 procent.

Marihuana na špici

Ve srovnání s předchozími výzkumy mezi mladými loni dál ubývalo těch, kteří měli zkušenosti s nelegálními drogami.

Poprvé se také snížil podíl šestnáctiletých, kteří vyzkoušeli marihuanu či hašiš. I tak jich ale bylo 42 procent.

V roce 2007 s konopnými látkami mělo zkušenost 45 procent šestnáctiletých. Mladým Čechům tak patřila v Evropě první příčka.

Mezi školáky ale zatím neklesá obliba cigaret. Denně kouří čtvrtina z nich. Každý dvanáctý je pak silný kuřák, který denně vykouří aspoň 11 cigaret.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist