Pražský vrchní soud potvrdil kontroverznímu podnikateli Tomáši Pitrovi za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit tříletý trest vězení.

Do nyní již pravomocného verdiktu mu započítává i jeden daňový delikt z roku 1994. Podnikatel ve vězení celé tři roky nepobude, dva roky totiž strávil ve vazbě.

Pitr spolu s Michalem Zouharem vyvedli akcie z Agrocreditu v roce 2000. Firmě způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. Podnikatel podle soudů porušil povinnost při správě cizího majetku, Zouhar mu k tomuto trestnému činu pomáhal.

"Jsme velmi spokojeni, rozhodnutí vrchního soudu považujeme za velmi moudré," řekl po skončení jednání advokát Daniel Tetzeli. Nyní se podle svých slov poradí s klientem na dalším postupu, zváží i možnost požádat o podmíněné propuštění.

Soud řešil jen výši trestu, vinným byl Pitr uznaný již v roce 2010. Tehdy mu soudy uložily souhrnný šestiletý trest, do kterého zahrnuly i předchozí odsouzení za daňové podvody s více než dvacetimilionovou škodou. Těch se údajně v první polovině devadesátých let dopustil s Miroslavem Provodem.

Protože však Pitr dosáhl v této kauze zrušení verdiktu a obnovy řízení, musel soud odvolat i souhrnný trest.

V obnoveném hlavním líčení byli Pitr i Provod obžaloby z daňových deliktů nepravomocně zproštěni, proti verdiktu se však odvolal státní zástupce. K soudu tak oba muži zamíří znovu.

Kontroverzní podnikatel se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska do České republiky.

Související