V chemičce Synthesia, která se nachází v Pardubicích-Semtíně, vybuchl hodinu po poledni zásobník, do kterého se ukládá kyselina. Do ovzduší unikly nitrózní plyny, které jsou jedovaté a poškozují zdraví člověka.
"Hasiči na místě ochlazovali zásobníky a výpary skrápěli vodní mlhou," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Ze záchytné jímky odčerpali kyselinu dusičnou a z poškozeného zásobníku byl obsah také přečerpán. Zásah hasičů na místě skončil kolem 19. hodiny.
Oranžový mrak s plyny se krátce po nehodě usadil nad Pardubicemi a Rosicemi. Poté se začal přesouvat nad okolní obce a rozpustil se ve velké výšce. Případ prověřuje Česká inspekce životního prostředí.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.











