V chemičce Synthesia, která se nachází v Pardubicích-Semtíně, vybuchl hodinu po poledni zásobník, do kterého se ukládá kyselina. Do ovzduší unikly nitrózní plyny, které jsou jedovaté a poškozují zdraví člověka.

"Hasiči na místě ochlazovali zásobníky a výpary skrápěli vodní mlhou," uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Ze záchytné jímky odčerpali kyselinu dusičnou a z poškozeného zásobníku byl obsah také přečerpán. Zásah hasičů na místě skončil kolem 19. hodiny.

Oranžový mrak s plyny se krátce po nehodě usadil nad Pardubicemi a Rosicemi. Poté se začal přesouvat nad okolní obce a rozpustil se ve velké výšce. Případ prověřuje Česká inspekce životního prostředí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se