Na ministerstvu zahraničních věcí se údajně předražovaly počítačové zakázky, takže stát přišel o desítky milionů korun. Podle středeční Mladé fronty Dnes to odhalil šéf jednoho z odborů ministerstva Jakub Klouzal.

Případ vyšetřovala inspekce ministerstva, která předala podklady policii. Ta věc poté odložila. Šéf resortu Karel Schwarzenberg  (TOP 09) problémy s IT zakázkami přiznal.

"Připouštím, že také u mě na ministerstvu se staly věci, které se stát neměly," uvedl. Podle MF Dnes má Klouzal jasné doklady o tom, že ministerstvo zbytečně utratilo 60 milionů korun za správu počítačů na ambasádách.

V létě 2010 se Klouzal se svými zjištěními svěřil ministrovi. Schwarzenberg považoval informace za závažné a nechal je prošetřit. Inspekce ministerstva pak zpracovala pro policii čtyři podněty k prošetření, ale ta je odložila.

"Po pravdě řečeno, úplně šťastný z toho nejsem. Poněvadž jsem doufal, že to nakonec došetří policie. Když jsem zjistil, že to odložila, byl to pro mě dosti šok," řekl ministr deníku.

Po odhalení musel rezignovat

Podle Klouzala inspekce neposkytla policii komplexní podklady. "Část originální dokumentace si ode mne Schwarzenbergovi podřízení nikdy nevyzvedli," uvedl.

Jak píše list, Klouzal je také jediný, kdo byl nakonec potrestán. Poté, co se provalilo, že "donáší" na kolegy a "kazí kšefty" velkých IT firem, dostal několik výhrůžek a čelil kontrolám, které na něj nadřízení poslali.

Loni v létě pak rezignoval na post ředitele odboru, a když nesouhlasil se zařazením v oddělení, pro které neměl kvalifikaci, dostal výpověď.