Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nebude budoucím zaměstnavatelem českého ambasadora v Rusku Petra Koláře. Zprávu, kterou přinesl server ceskapozice.cz popřel jak Kolář, tak PPF.

 Kolář zastupovat v rozhovoru pro IHNED.cz svou budoucnost v PPF vyloučil.

"Informace, které se objevily v některých médiích, o tom, že mám zastupovat PPF v Rusku je nepravdivá. Prosím, nepodceňujte mě, když už, tak bych měl vyšší ambice. A navíc, jsem stále velvyslancem České republiky v Ruské federaci a dokud mě vláda a prezident z této funkce neodvolají, jsou dohady o mé budoucnosti bezpředmětné."

O tom, že se výměna velvyslance v Moskvě chystá, se ví od poloviny července. "Náhradu na místě velvyslance v Moskvě řešíme," řekl tehdy mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Kam konkrétně jeden z nejuznávanějších českých diplomatů zamíří, zda zůstane ve službách státu nebo odejde "do civilu", prozradit nechce.

Kolář působí jako velvyslanec v Moskvě od února 2011.  Obvyklá doba působení na jednom místě je totiž kolem čtyř let. V minulosti Kolář vedl české zastupitelské úřady v USA, Irsku a Švédsku. Byl také náměstkem ministra zahraničí.

Kellnerova banka Home Credit & Finance Bank (HCFB) je jedničkou na ruském trhu v poskytování spotřebitelských úvěrů, jeho obchodní řetězec Eldorado je v Rusku největším prodejcem bílé techniky. Skupina PPF má také přibližně pětinový podíl v největším ruském těžaři stříbra, společnosti Polymetal. Mimo Rusko PPF působí také ve střední a východní Evropě a v Asii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist