Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek si může oddechnout. Tedy zatím. Policie navrhla zastavit jeho stíhání za to, že skryl před svou manželkou 16 milionů. Žalobci se krok policistů nelíbí. Zdeněk Matula proto návrhu nevyhověl a uložil policii ho doplnit. Uvedl to dnes deník Právo.

Případ se točí okolo šestnáctimilionové částky, kterou nechal Kocourek během rozvodu v roce 2008 převést na účet své matky. Nechtěl prý, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků ohrozily problémy, které měl se svou bývalou manželkou. Když se celá transakce provalila, vysvětloval ji na tiskové konferenci, kde v přímém přenosu použil slavný termín "odklánění".

Kocourek pak musel skončit ve vládě a 10. května 2012 si vyzvedl usnesení o trestním stíhání.

Proč teď chce policie stíhání zastavit? Vyšetřovatelé reagují na to, že se stíháním Kocourka a jeho matky nesouhlasí exmanželka. Poškozování věřitele patří mezi trestné činy, u kterých je třeba ke stíhání souhlasu poškozeného.

Dozorující žalobce z Prahy-západ Zdeněk Matula však řekl, že návrhu zatím nevyhověl a uložil policii ho doplnit. Policie se má zabývat tím, zda se podmínka výslovného souhlasu se stíháním vztahuje i na případ již bývalých manželů.