Policie v pondělí obvinila exministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka. Viní jej z poškozování věřitele, neuvedla však, jakého případu se stíhání týká.

Podle dřívějších informací serveru Týden.cz souvisí kauza s "odkloněním" 16 milionů korun. Za to by Kocourkovi hrozilo tři až osm let vězení.

Případ, o který se zajímá také protikorupční policie, se točí okolo šestnáctimilionové částky, kterou nechal Kocourek během rozvodu v roce 2008 převést na účet své matky. Nechtěl prý, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků ohrozily problémy, které měl se svou bývalou manželkou.

Exministr Kocourek tvrdí, že jde o čistě účelové pojetí obvinění, a chce ho vyvrátit. Věří, že ses ukáže, že pochybnosti o jeho krocích byly liché, nebo že šlo o nedorozumění.

Z Kocourkova stanoviska vyplývá také to, že podle kriminalistů spáchal uvedený trestný čin ve formě spolupachatelství a usnesení o trestním stíhání si vyzvedl 10. května.

Prostřednictvím svého právníka Petra Balcara podal proti obvinění stížnost.

"Je to pro nás situace, která nás nemůže těšit. Na druhou stranu Martin Kocourek přijal politickou odpovědnost dávno předtím, než k obvinění došlo, a odstoupil z postu ministra," reagoval místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil prostřednictvím mluvčího strany Tomáše Bartovského.

Podle Pospíšila je nyní na policii, aby případ nezávisle vyšetřila.

Kocourkova matka a dluhopisy za 16 milionů

Kauzu, která Kocourka stála ministerské křeslo, odstartovala na začátku loňského listopadu zpráva Mladé fronty Dnes o tom, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností Key Investments.

O týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy v hodnotě 16 milionů korun. Ty Kocourkova matka za několik měsíců prodala za 16,14 milionu. Z dokumentů prý není jasné, jakým způsobem za dluhopisy zaplatila, napsal tehdy list. Vyplývá z nich pouze, že vše přišlo z neprůhledné firmy Eton Ventures registrované v Novém Mexiku.

Kocourek popíral možnou korupci a za několik dní na tiskové konferenci prohlásil, že uvedené peníze byly jeho osobní, ale také historické rodinné prostředky. V roce 2008 nechal miliony převést na účet své matky, aby je zatajil před rozvodem.

Exmanželka Olga na něj proto podala žalobu. Domáhá se poloviny z částky, kterou Martin Kocourek před rozvodem skryl.

Na návrh jeho bývalé ženy soud také zakázal exministrovi disponovat s majetkem - domem v Hostivici a bytem v Praze 6. Martin Kocourek se proti předběžnému opatření odvolal, rozhodovat tak bude pražský městský soud.