Česká vláda bude mít od středečního dopoledne nového ministra průmyslu a obchodu. Prezidentův mluvčí Radim Ochvat informoval o tom, že hlava státu bude jmenovat nástupce Martina Kocourka ve středu v 11:00.

Jméno nového člena kabinetu premiéra Petra Nečase zatím Hrad ani předseda vlády neoznámili. Nečas by ale měl karty odkrýt ještě dnes.

V zákulisí se spekuluje o dvou mužích ODS: poslanci ODS Michalu Doktorovi a předsedovi jihočeské frakce Martinu Kubovi. 

Kocourek odešel z vlády kvůli aféře kolem podezřelého obchodu s 16 miliony korun, které skončily na účtu jeho matky.

Nečas jednal o vládním angažmá minulý týden s poslancem ODS a ekonomickým expertem strany Michalem Doktorem. Ten v pátek řekl, že Nečas jeho odpověď zná a že rozhodnutí je nyní jen na premiérovi.

Podle zdrojů v ODS, které nechtěly být jmenovány, je ale mezi vážnými kandidáty na nového ministra také předseda jihočeské ODS a náměstek hejtmana Jihočeského kraje Martin Kuba.

Kocourkovu demisi přinesl Nečas na Hrad v pondělí. Uvedl přitom, že o funkci ministra průmyslu a obchodu hovořil s více kandidáty. Nechtěl ale naznačit, ke komu se kloní.

Premiér v pondělí odhadl, že nového ministra vybere nejpozději příští týden. Kromě Doktora a Kuby zmiňovala mezi možnými Kocourkovými nástupci také šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjuru, předsedu ústecké ODS Jana Kubatu či někdejšího ministra průmyslu Martina Římana.

Kocourkovo mlhavé vysvětlování

Kocourek se rozhodl odejít z vlády ve středu po schůzce s premiérem Nečasem. Možnost korupce v souvislosti s 16 miliony korun na účtu své matky popřel.

Prohlásil, že peníze byly jeho a svěřil je společnosti Key Investments proto, aby je skryl před svou ženou, se kterou se v roce 2008 rozváděl. Politici vládní koalice i někteří jeho straničtí kolegové ale uvedli, že ministr vysvětlení peněz nezvládl, a chtěli jeho odchod.

Související