Společnost Key Investments (KI) zobchodovala v roce 2008 matce ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) 16 milionů korun, píše páteční Mladá fronta Dnes (MfD). Kde peníze na cenné papíry tehdy šedesátiletá důchodkyně vzala, odmítají ministr i Jindřiška Kocourková vysvětlit.

Podle dokumentů, které má MfD k dispozici, uzavřela Kocourková smlouvu s Key Investments 3. března 2008. O týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy v hodnotě 16 milionů korun. Byly to neveřejně obchodovatelné cenné papíry, do nichž investoval peníze klientů výhradně KI: dluhopisy E Side Property, Sincomu a ústecké firmy Via Chem Group. Pokyn k jejich prodeji dala Kocourková po třech měsících. Za další měsíc odešla hotovost 16,14 milionu korun na její účet u UniCredit Bank, uvádí deník.

List dále upozorňuje, že z dokumentů není jasné, jakým způsobem ministrova matka za dluhopisy předtím zaplatila. Vyplývá z nich jen, že vše přišlo od neprůhledné firmy Eton Ventures registrované v Novém Mexiku.

Kocourková ani její syn obchod vysvětlovat nechtějí. Ministr nejdříve řekl, že nic komentovat nebude, později po konzultaci s matkou dodal, že jde o "účelové informace zkrachovalé investiční firmy". Na další dotazy neodpověděl, řekl jen, že za dluhopisy matka platila a že šlo o legální rodinné peníze. Z jakých zdrojů mohla 16 milionů korun získat, odmítl rozebírat, píše list.

Obchod neobjasnil ani šéf a třetinový vlastník Key Investments Daniel Brzkovský. "Nemohu se vyjádřit a nepamatuji se," reagoval.

 

Ministr Martin Kocourek by obchody s Key Investments vysvětlit měl, míní deník. V době, kdy se jeho matka stala klientkou firmy, byl totiž šéfem dozorčí rady polostátního kolosu ČEZ, který dával Key Investments milionové zakázky.