Bývalý ministr průmyslu a obchodu za ODS Martin Kocourek se pokusil před rozvodem se svou manželkou "odklonit" část peněz, aby nemusel při vyrovnání přijít o majetek. Nyní ale soud vyhověl jeho exmanželce, která se s ním kvůli schovaným penězům soudí, a bývalý ministr nebude smět se svým majetkem disponovat.

S definitivní platností o tom rozhodl v neveřejném zasedání pražský městský soud, který stejně jako Obvodní soud pro Prahu 6 vyhověl návrhu Kocourkovy exmanželky Olgy na vydání předběžného opatření.

Kocourková se žalobou domáhá poloviny z 16 milionů korun, které před rozvodem její někdejší manžel skryl.

"Městský soud v Praze rozhodoval 29. června v neveřejném zasedání," uvedla mluvčí soudu Martina Lhotáková. Více však verdikt nechtěla komentovat, protože ještě nebyl doručen stranám řízení.

Kocourek podle dřívějších informací nesmí prodat ani jinak nakládat s domem v Hostivici a bytem s garáží v Praze 6. Žalobu na neplatnost smlouvy o vyrovnání společného jmění manželů, kterou Kocourková s exministrem v rámci rozvodu uzavřela, podala nedlouho poté, co se o skrytí peněz dozvěděla.

Následně také navrhla vydání předběžného opatření. Soud o něm rozhodoval dvakrát. Poprvé jej zamítl, Kocourková ale uspěla u městského soudu s odvoláním. "Nadřízený soud obvodnímu uložil, aby návrhu na předběžné opatření vyhověl. Bylo by proto nezvyklé, kdyby nepostupoval v intencích pokynu," tvrdí právník Karel Čelikovský, který Kocourkovou ve sporu zastupuje. Uvedl však, že rozhodnutí zatím k dispozici nemá.

Kvůli milionům, které se Kocourek snažil skrýt nákupem akcií přes společnost Key Investments (KI) před bývalou manželkou, policie někdejšího ministra i jeho matku Jindřišku v květnu obvinila z poškozování věřitele. Hrozí jim až osmileté vězení.

Kauzu, která vyvrcholila Kocourkovým odchodem z vlády, zahájila na začátku listopadu zpráva Mladé fronty Dnes o tom, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností KI. O týden později se na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun.

Kocourkova matka je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu. Z dokumentů prý nebylo jasné, jakým způsobem žena za dluhopisy zaplatila. Objevily se proto spekulace o původu peněz. Odkud peníze pocházely, nyní zjišťuje protikorupční policie.

Kocourek popíral možnou korupci a za několik dní na tiskové konferenci prohlásil, že uvedené peníze byly jeho osobní, ale také historické rodinné prostředky. Ministr vysvětloval, že v roce 2008 nechtěl, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků byly ohroženy problémy, které měl se svou bývalou manželkou, a proto je svěřil do správy KI.

Kocourek považuje obvinění za účelové. Podle dřívějšího vyjádření jeho advokáta Petra Balcara je kauza čistě občanskoprávním sporem.

Kocourek nemůže nakládat s domem a bytem. Kvůli odkloněným penězům při rozvodu - čtěte ZDE