Vláda se ve středu večer podle očekávání souhlasně postavila k poslaneckému návrhu na omezení imunity zákonodárců. Návrh odpovídá tomu, který nedávno neschválil Senát, a podepsaná je pod ním předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), její místopředseda Lubomír Zaorálek (ČSSD) a předsedové poslaneckých frakcí. Novela ústavy ruší doživotní imunitu poslanců, senátorů a ústavních soudců.

Pod návrh se ještě jako místopředsedkyně sněmovny podepsala také Vlasta Parkanová (TOP 09), kterou poslanci ve středu vydali k trestnímu stíhání v kauze pořízení letadel CASA pro českou armádu. Její stranický kolega a ministr financí Miroslav Kalousek vzápětí oznámil, že připravuje vlastní návrh na úplné zrušení poslanecké imunity, která podle něj vydáním Parkanové fakticky přestala existovat.

Předkladatelé návrhu, který ve středu podpořila vláda, připomínají, že stejný návrh již jednou sněmovna schválila, ale Senát ho zamítl. "Zřejmě jen absence značné části senátorů při hlasování byla důvodem, proč novela přijata nebyl –, a proto ji ve stejném znění navrhovatelé předkládají znovu," stojí v důvodové zprávě.

Podle informací ČTK vláda zároveň doporučila sněmovně, aby do návrhu zapracovala úpravu, která vyloučí možnou retroaktivitu. Takové přechodné ustanovení by mělo určit, že se nová pravidla imunity budou vztahovat pouze na případy poslanců, senátorů a ústavních soudců, jejichž mandát vznikne po nabytí účinnosti navržené právní úpravy.

 

Dvě jiné novely týkající se omezení imunity se nyní nacházejí v Senátu, který o nich bude rozhodovat na své červencové schůzi. Jednou z nich je návrh ODS, která chce imunitu omezit pouze na projevy a hlasování v parlamentu. Druhý senátorský návrh, který prosazuje ČSSD, počítá se zrušením doživotní imunity. Senát v dubnu naopak návrh na zrušení imunity neschválil.

Související