Senát podle předpokladů podpořil v prvním kole opětovný návrh na zrušení doživotní imunity členů parlamentu, který předložili senátoři ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL.

Téměř totožnou poslaneckou novelu ústavy před měsícem kvůli absencím neschválil a nyní by to měl podle tvůrců předlohy napravit. Senátorskou předlohu před odesláním sněmovně ještě projednají ústavně-právní výbor a ústavní komise horní komory.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Mnozí z nás - a musím říci, že lehkomyslně - předpokládali, že (poslanecký) návrh má tak výraznou podporu, že nevyžaduje jejich přítomnost. Jen proto a ze žádného jiného důvodu vznikl tento návrh ústavního zákona - abychom tuto lehkomyslnost napravili," řekl za autory senátorské novely místopředseda senátu Petr Pithart (KDU-ČSL).

Návrh je podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera "to společné minimum, pro které je možné ústavní většinu získat" v obou komorách parlamentu.

Debata nad opakovaným pokusem o změnu ústavy přesto senátorům zabrala přes dvě hodiny. Snahu prosadit kopii poslanecké předlohy kritizovali hlavně senátoři ODS, kteří navrhli radikálnější omezení imunity jen na projevy a hlasování v parlamentu.

Konkurenční verze je podle Jaroslava Kubery (ODS) v rozporu se zásadou, že trest má následovat co nejdříve po činu, neboť případné nevydání poslance či senátora by jeho trestní stíhání oddálilo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist