Šestnáctkrát už se čeští politici snažili omezit imunitu poslanců a senátorů. Neuspěli. Teď přijde na řadu sedmnáctý pokus. Ústavní novela se přitom nebude výrazně lišit od té, kterou zástupci horní komory parlamentu po schválení sněmovnou měli na stolech letos v dubnu.
Jenže tehdy se téměř většině z nich na hlasování nechtělo čekat a postupně se z lavic vytratili. Ze zbývajících 48 zákonodárců nakonec novelu podpořilo jen 21, o dva hlasy méně než bylo potřeba.
Všechny politické strany - ČSSD, ODS i TOP 09 - si následně posypaly hlavu popelem a slíbily, že chybu napraví.
A tak si teď dají reparát. Návrh na omezení imunity, který dostanou na stůl, se přitom od předchozího téměř neliší.
"V tuhle chvíli asi není příliš rozumné to komplikovat," vysvětlila předsedkyně ústavně-právní komise Jiřina Rippelová (ČSSD). Podle ní by se otázka ztráty mandátu pro zákonodárce odsouzeného do vězení měla řešit až v chystané komplexnější ústavní novele.
"Projednali jsem to s kolegy ve sněmovně, nic jiného není jistota, že projde," potvrdil místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. "Sněmovna čeká na toto a je na nás, abychom napravili naši vlastní chybu," přidal se místopředseda Senátu Petr Pithart s poukazem na předešlé senátní hlasování, které skončilo ostudou.
Dovolená na Mallorce, bolavé uši... TOP 10 výmluv senátorů, kteří nehlasovali o imunitě - čtěte ZDE
Určitě bychom doživotní imunitu zrušili, říkají senátoři. Když to mohli udělat, chyběli - čtěte ZDE
Senátorský návrh by tak podle jeho tvůrců - předsedy senátního ústavně-právního výboru Miroslava Antla (za ČSSD) a šéfky senátorů TOP 09 a STAN Soni Paukrtové - měl umožnit reparát za dubnové rozhodnutí.
Rychlá změna je nutná kvůli tomu, aby zákonodárci a ústavní soudci neměli větší imunitu než budoucí přímo volený prezident, uvedla Paukrtová. "Prezidentu republiky byla změnou Ústavy imunita zúžena na rozsah výkonu jeho mandátu a ostatní instituce tak mají rozsáhlejší imunitu než prezident, což je velmi nesystémové," vysvětlila Paukrtová.
Proti návrhu se postavil předseda senátního evropského výboru Luděk Sefzig (ODS). Považuje jej za nedostatečný krok a přikláněl se k zachování imunity nejen na projevy a hlasování v parlamentu. Pavel Lebeda (ČSSD) novelu odmítl podpořit s tím, že se bývalí zákonodárci mohou stát snadným terčem pomsty mocenských skupin a "média i soudci si na bývalém politikovi rádi smlsnou".
Dienstbier ale namítl, že imunita představuje ochranu instituce, ne privilegovanou ochranu politika.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist