Sněmovní mandátový a imunitní výbor opět přerušil o vydání poslance Otto Chaloupky (VV) k trestnímu stíhání. Jednání už poslanci jednou přerušili přesně před týdnem. Poslanec VV, který ve čtvrtek členy výboru seznámil se svým stanoviskem, se cítí nevinen.
Výbor chce od policie některé další údaje. O doporučení sněmovně, zda má Chaloupku vydat, nebo ne, rozhodne výbor 6. června, řekl novinářům jeho předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Chaloupka se před novináři nechtěl k věci vyjádřit a odkázal na písemné stanovisko. V kauze jde o to, že jeho bývalý asistent Vratislav Vařejka mu musel vracet část peněz, které dostával od sněmovny za svou práci. Chaloupka uvádí, že šlo o domluvu a peníze sloužily na předvolební kampaň.
"Bohužel vnímám jako velmi pravděpodobné, že Vařejka měl od počátku naší spolupráce v úmyslu zdiskreditovat mojí osobu, neboť si zřejmě již od našeho prvního setkání pořizoval nahrávky všech našich rozhovorů," uvedl poslanec v písemném stanovisku. Zveřejněné části nahrávek podle něho neposkytují přesný obraz událostí.
Výbor odložil debatu o vydání poslance Chaloupky, který je podezřelý z přijetí úplatku - čtěte ZDE
Ukázal mi prázdnou peněženku. A pak si řekl o 20 tisíc, říká Chaloupkův asistent - čtěte ZDE
Policisté už museli výboru vysvětlovat prodlevu od vyšetřování případu po podání žádosti sněmovně. Policie podle Sobotky například uvedla, že musela zajistit posudek pravosti nahrávek a vyšetřovatel musel vést několik konzultací se státním zástupcem.
Nyní chce výbor znát podrobnosti o pokynu policejního prezidenta, podle kterého věc nevyšetřovalo příslušné místní oddělení policie v Hodoníně, ale specializovaný útvar v Brně.
Není důvod k nevydání, tvrdí Křeček
"Nelze to uspěchat," komentoval pro ČT24 člen výboru Stanislav Křeček (ČSSD). "Chceme další podklady. Například, víme, že se to stalo v Hodoníně, ale vyšetřuje v Brně. Chceme vědět proč."
Nad tím se pozastavil předseda VV Radek John, který za kauzou vidí politickou objednávku. "To si sečtěte sami," odpověděl John na otázku, kdo za ní podle něho stojí. Podle Sobotky ale jde spíše o otázku "nešťastných mezilidských vztahů, které vznikly v rámci lokálních struktur strany Věci veřejné".
Pokud se ale neobjeví další nejasnosti, pak se poslanec Křeček kloní spíše k Chaloupkovu vydání. "Podle mého názoru, není žádný důvod pro to, aby pan poslanec Chaloupka nebyl vydán," tvrdí.
Policie chce stíhat i Vařejku
Policie chce zřejmě stíhat i Chaloupkova bývalého asistenta Vratislava Vařejku, jenž na poslance podal trestní oznámení, řekl novinářům již minulý týden předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vařejku prý kriminalisté podezírají z poskytování úplatku.
Vařejku prý kriminalisté podezírají z poskytování úplatku. Policie soudí, že musel Chaloupkovi dávat část peněz kvůli tomu, aby mohl dál pracovat jako jeho asistent.
Chaloupka patří k těm poslancům Věcí veřejných, kteří i po rozpadu strany zůstali věrni vedení kolem předsedy Radka Johna. Přesto při hlasování o důvěře podpořil vládu spolu se skupinou kolem vicepremiérky Karolíny Peake, která zakládá novou stranu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist