Příspěvková organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje, jejíž vznik prosadil bývalý hejtman David Rath (ČSSD) a kterou soud odmítl zapsat do obchodního rejstříku, definitivně končí.

Její rozpuštění by měli příští týden potvrdit středočeští zastupitelé. Vznik organizace, zastřešující jednotlivé oblastní nemocnice, kritizovala opozice. Jejím řízením byla pověřena bývalá šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, která je spolu s Rathem stíhána kvůli korupci.

Krajská nemocnice začala fungovat po schválení zastupitelstvem v květnu 2009 a čekala na zápis do rejstříku. Pražský městský soud ale její žádost zamítl. Podle něj nebyla platná zřizovací listina, sporné byly i sídlo organizace a souhlas ministerstva zdravotnictví.

Verdikt soudu potvrdil i pravomocný rozsudek Vrchního soudu v Praze a organizace je od té doby v likvidaci. Definitivní tečku za jejím fungováním mají zastupitelé udělat příští týden ve čtvrtek, kdy by měli zrušit své původní usnesení z roku 2009.

Opoziční ODS poukazovala na to, že organizace nevyléčila jediného pacienta, přitom podle nich odčerpávala desítky milionů korun. Podle Petra Bendla hrála tato organizace roli bílého koně, který měl zastřít, co se s penězi ve zdravotnictví dělo. Rath tvrdil, že organizace byla užitečná a naopak velké množství peněz ušetřila. Podle něj s většími objemy dostávala při nákupu léků nebo služeb lepší ceny.

Zároveň ale špitály zavázal, že měsíčně téhle organizaci platily paušálně 150 tisíc - prý na provoz. HN spočítaly, že takhle z nemocnic odteklo 19 milionů, za co se utratily, bylo ale tajné. Část šla na platy (například jen mluvčí, Rathův kamarád, bral 100 tisíc měsíčně), další peníze pak spolykaly nikdy nezveřejněné služby poradců.

Po neúspěchu vedla nemocnice Pancová

Po neúspěšném pokusu o zápis organizace do rejstříku kraj pověřil vedením kladenskou nemocnici v čele s Pancovou. Opravňovala ji k tomu ovládací smlouva, na jejímž základě se ostatní zařízení musela podřídit rozhodnutím z Kladna. Po zatčení Ratha radní tento dokument zrušili.

Policisté zadrželi Ratha v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku. Poslanec obvinění odmítá.

Stížnosti na stíhání Ratha a spol. Žalobce do pátku rozhodne, zda policie nechybovala - čtěte ZDE

David Rath zůstane za mřížemi. Ústavní soud jeho stížnost na vazbu zamítl - čtěte ZDE

Spolu s bývalým hejtmanem policie stíhá dalších sedm lidí kvůli údajným machinacím s veřejnými zakázkami ve středních Čechách. Pancová a bývalý poslanec za ODS Petr Kott čelí podezření, že peníze Rathovi předali.

Rathova nástupkyně ve funkci Zuzana Moravčíková (ČSSD) už oznámila, že nechá prověřit veřejné zakázky zadané během Rathova vládnutí a nařídí komplexní audit hospodaření kraje.