Prezident Václav Klaus v úterý vetoval novelu, která by úřadům umožnila uložit za vybrané opakované přestupky až tříměsíční zákaz pobytu. Změna zákona se týká například prostituce, konzumace alkoholu nebo žebrání v místech, kde to zakazují vyhlášky.

Podle prezidenta je ale poslanecká předloha nedomyšlená a zjevně populistická. Mimo to vyjádřil Václav Klaus pochybnosti i o tom, jestli je v souladu s ústavou a že by novelu šlo zneužít. O prezidentově stanovisku informoval jeho mluvčí Radim Ochvat. Poslanci tak budou o novele rozhodovat potřetí. Zpátky na stůl jim zákon vrátil i senát.

Hlavní autorku předlohy, někdejší chomutovskou primátorku Ivanu Řápkovou (ODS) rozhodnutí prezidenta mrzí. Vyjádření o populismu označila za urážlivé, s mnohými Klausovými argumenty Řápková nesouhlasí.

"Pokud poslanci mají zájem, aby se špatná bezpečnostní v našich městech začala řešit, tak zákon podpoří," uvedla poslankyně. K přehlasování veta se musí ve sněmovně najít 101 hlasů. Proti předchozímu vetu Senátu hlasovalo 105 poslanců.

Vláda, sněmovní výbor i ombudsman jsou proti

Klaus v úterý připomněl, že proti přijetí této novely přestupkového zákona a trestního zákoníku jsou vláda, sněmovní výbor pro sociální politiku i ombudsman. Někteří senátoři již oznámili, že pokud bude novela platit, obrátí se na Ústavní soud. Řápková naopak novelu brání kladným stanoviskem Svazu měst a obcí.

"Novelu přestupkového zákona považuji za další doklad nebezpečného a stále výraznějšího trendu řešit společenské problémy jejich kriminalizací namísto odstraňováním jejich příčin. Zákazem pobytu obec svůj konkrétní problém nevyřeší, jen ho dočasně přesune k sousedům," uvedl prezident.

Podle něj navíc poslanci schválili novelu ve znění, které se míjí s deklarovaným cílem, totiž zajistit, aby případný zákaz pobytu dopadal pouze na "přespolní", nikoli na místní lidi.

 

"Obec, ve které je někdo hlášen k trvalému pobytu a ze které podle tohoto zákona nesmí být vykázán, často neodpovídá místu skutečného pobytu, místu, kde má rodinu, nebo místu, kde je zaměstnán, nebo má živnost. Dojíždět za prací a žít jinde o víkendu a jinde v pracovní části týdne je dnes běžné," napsal Klaus ve zdůvodnění svého rozhodnutí.

Míní, že novela tak ve svém důsledku může potrestanému člověku znemožnit rodinný život, zaměstnání či péči o vlastní nemovitost.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist