Prezident Václav Klaus v úterý vetoval novelu, která by úřadům umožnila uložit za vybrané opakované přestupky až tříměsíční zákaz pobytu. Změna zákona se týká například prostituce, konzumace alkoholu nebo žebrání v místech, kde to zakazují vyhlášky.
Podle prezidenta je ale poslanecká předloha nedomyšlená a zjevně populistická. Mimo to vyjádřil Václav Klaus pochybnosti i o tom, jestli je v souladu s ústavou a že by novelu šlo zneužít. O prezidentově stanovisku informoval jeho mluvčí Radim Ochvat. Poslanci tak budou o novele rozhodovat potřetí. Zpátky na stůl jim zákon vrátil i senát.
Hlavní autorku předlohy, někdejší chomutovskou primátorku Ivanu Řápkovou (ODS) rozhodnutí prezidenta mrzí. Vyjádření o populismu označila za urážlivé, s mnohými Klausovými argumenty Řápková nesouhlasí.
"Pokud poslanci mají zájem, aby se špatná bezpečnostní v našich městech začala řešit, tak zákon podpoří," uvedla poslankyně. K přehlasování veta se musí ve sněmovně najít 101 hlasů. Proti předchozímu vetu Senátu hlasovalo 105 poslanců.
Vláda, sněmovní výbor i ombudsman jsou proti
Klaus v úterý připomněl, že proti přijetí této novely přestupkového zákona a trestního zákoníku jsou vláda, sněmovní výbor pro sociální politiku i ombudsman. Někteří senátoři již oznámili, že pokud bude novela platit, obrátí se na Ústavní soud. Řápková naopak novelu brání kladným stanoviskem Svazu měst a obcí.
"Novelu přestupkového zákona považuji za další doklad nebezpečného a stále výraznějšího trendu řešit společenské problémy jejich kriminalizací namísto odstraňováním jejich příčin. Zákazem pobytu obec svůj konkrétní problém nevyřeší, jen ho dočasně přesune k sousedům," uvedl prezident.
EKONOM: Holkám dělám náhradní mámu, říká manažerka pražského nevěstince - čtěte ZDE
EKONOM: Návrh na legalizaci prostituce: Už žádný "bordel", jen solidní nevěstince - čtěte ZDE
Podle něj navíc poslanci schválili novelu ve znění, které se míjí s deklarovaným cílem, totiž zajistit, aby případný zákaz pobytu dopadal pouze na "přespolní", nikoli na místní lidi.
"Obec, ve které je někdo hlášen k trvalému pobytu a ze které podle tohoto zákona nesmí být vykázán, často neodpovídá místu skutečného pobytu, místu, kde má rodinu, nebo místu, kde je zaměstnán, nebo má živnost. Dojíždět za prací a žít jinde o víkendu a jinde v pracovní části týdne je dnes běžné," napsal Klaus ve zdůvodnění svého rozhodnutí.
Míní, že novela tak ve svém důsledku může potrestanému člověku znemožnit rodinný život, zaměstnání či péči o vlastní nemovitost.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist