Je spojení "bez čerstvýho chleba" pravopisně správné? Které slovo má více významů? Kolik bonbonů Adéle zůstalo, když snědla třetinu z osmnácti? Je správnější Do you speak German?, anebo Are you speak German?
Čeští školáci už druhým týdnem zjišťují, jak jsou na tom se základními znalostmi z češtiny, matematiky, angličtiny a němčiny. Z plošného testování žáků 5. a 9. ročníků základních škol a víceletých gymnázií, které má na starosti Česká školní inspekce, je už nyní patrné, že většina z nich by z testu dostala lepší známku než čtyřku.
Dvě třetiny školáků totiž už po několika odpovědích postoupily do náročnější úrovně testování. Největší rezervy mají v matematice.
"Řekněme, že lehká úroveň testu je na úrovni znalostí čtyřkaře. Když si žák vede dobře, systém ho automaticky převede do náročnější verze testu. Je to tak proto, aby žák měl zpětnou vazbu a věděl, kde je dobrý, ale i kde by měl ve studiu přidat," vysvětluje mluvčí inspekce Libor Vacek.
První výsledky se žáci dozvědí hned poté, co test na počítači dokončí. Podrobnější rozbor dostanou následující den. Testování nemá ukázat, který žák nebo škola je lepší či horší, ale jak si vede oproti průměru.
Testy chtělo 3700 škol
Testy začaly školy vyplňovat 21. května, ty poslední by jej měly zvládnout 8. června. Dosud se zapojilo přes 94 procent z celkem 3700 základních škol a odpovídajícího ročníku nižších gymnázií.
"V některých případech, v řádu jednotek, jsme školám umožnili, aby mohly testy dělat znova," uvedl Vacek. V prvních dvou dnech testování totiž počítačový systém nezvládl nápor a některé školy musely na připojení čekat tak dlouho, až testování vzdaly.
Větné členy a slovní úlohy. Otestujte si, jak by vám šly plošné testy pro základní školy - čtěte ZDE
Chlapci mají horší známky než dívky, přestože testy vyplňují lépe. Důvod? Neznámý - čtěte ZDE
S plošným testováním žáků inspekce přišla poté, co se dlouhodobě ukazuje, že čeští žáci jsou se znalostmi i výkony pod evropským průměrem. Cílem je tento trend zvrátit. Rodiče některých dětí se ale proti testování ohradili. Tříletý projekt vyjde na 300 milionů korun, samotné testování pak stojí 92 milionů. Peníze jdou z EU.
Celé znění textů najdete na stránkách České školní inspekce.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist