Firmám se budou poplatky za znečišťování ovzduší do roku 2021 zvyšovat v duchu původního vládního návrhu zákona o ochraně ovzduší. Počítá s tím senátní verze předlohy, kterou ve středu sněmovna schválila, i když původně navrhovala poplatky do deseti let zrušit.

Zákon v podobě, proti níž protestovaly Svaz průmyslu a dopravy a Svaz chemického průmyslu, nyní dostane k podpisu prezident.

Za senátní verzi bojoval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), podle něj posiluje motivační složku průmyslových firem pořizovat si čistší technologie a pomůže zlepšit kvalitu ovzduší nejen v nejvíce zatížených regionech.

Jak to je a bude

Dnes je zpoplatňováno asi 4 300 subjektů, to znamená přibližně 9 tisíc provozoven.

Při hranici 50 tisíc korun bude zpoplatněno asi 200 subjektů, což odpovídá přibližně 500 provozovnám.

Zvýšením hranice pro zpoplatnění se sníží počet subjektů, kteří za znečištění zaplatí zhruba o 95 procent.

Příjmy SFŽP ale klesnou asi jen o 5-7 procent.

Od poplatků budou osvobozeny firmy, pokud by na nich měly zaplatit méně než 50 tisíc korun. Podle sněmovní verze měl být tento limit desetinásobně nižší; nyní je to 500 korun. Díky senátním úpravám by poplatky muselo podle ministra odvádět 200 firem, nyní jich je 4300, které prý platí ročně kolem 430 milionů korun. Výnos z poplatků se přitom po zvýšení limitu podle Chalupy sníží o maximálně osm procent.

Podle kritiků budou od poplatků osvobozeny nejen drobné provozovny v rámci snížení byrokratické zátěže, ale také uhelná elektrárna Prunéřov nebo zařízení ocelářské společnosti Arcelor Mittal. Poslankyně KSČM Kateřina Konečná do seznamu výčtově zařadila desítky dalších firem po celé republice.

„Poslanecká sněmovna opravila nejhorší chybu. Pro statisíce lidí na Ostravsku, kteří trpí kvůli smogu, je velkou úlevou, že většina největších viníků bude nadále platit poplatky za vypouštění škodlivin. Ale zákon je děravý jako ementál. Například největší uhelná elektrárna Prunéřov bude od poplatku úplně osvobozena během několika let," upozornil programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.

Kontrola úředníků nebude

Ministr životního prostředí Chalupa původně požadoval, aby zákon umožňoval vstupovat úředníkům do domů a bytů, aby zkontrolovali, čím jejich majitelé nebo nájemníci topí. Jenže jeho spolustraníci mu návrh neschválili kvůli ochraně soukromí.

“Domovní svoboda je právo, které bychom měli hájit,” stojí proti vlastnímu ministrovi poslanci z klubu ODS. Návrh kritizovalo i sdružení měst a obcí, v jehož čele stojí kladenský primátor Dan Jiránek z ODS.

Ekologická hnutí proto tvrdí, že vláda by měla více podporovat výměnu kotlů a zateplení domů. "Obce na venkově totiž dusí hlavně spalování špinavého uhlí v domácnostech," doplnil Kotecký.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist