Lidovci obvinili vládní strany, že svou politikou a skandály posilují pozice komunistů i extremistů. KDU-ČSL proto dál požaduje vypsání předčasných voleb do sněmovny, neboť jejich oddalování by situaci ještě zhoršilo. Lidovci se v nich chtějí nabídnout jako alternativa prosazující sociálně odpovědné reformy, řekl předseda strany Pavel Bělobrádek.

"Odmítáme hazard s trpělivostí a sociální soudržností národa. Nechceme, aby se přijímala opatření, která poškodí v podstatě každého, a to netransparentní provládní většinou, která je jakýmsi slepencem přeběhlíků," uvedl Bělobrádek. Reagoval tak na rozštěpení Věcí veřejných po rozhodnutí jejich bývalé místopředsedkyně Karolíny Peake sestavit kolem sebe uskupení věrnější kabinetu.

Vláda popularizace komunistů

Nečasův tým už ale podle Bělobrádka ztratil jakoukoli legitimitu a nedostál svému závazku být protikorupční vládou. Je to spíše "vláda popularizace komunistů a dalších extremistů". "KSČM nedělá vůbec nic a dostává ty hlasy v podstatě zásluhou pravice. Na jedné straně to vzbuzuje obavy, na druhé to nesvědčí o síle této strany a už vůbec ne o síle komunistické myšlenky," podotkl místopředseda Senátu Petr Pithart.

O osudu nynější vlády se bude rozhodovat v pátek, kdy kabinet požádá sněmovnu o vyjádření důvěry poté, co koaliční projekt opustily Věci veřejné. Vládě by ale podle výsledků dnešního hlasování měla zůstat většina nejméně 103 poslanců. Pokud by důvěru nezískala, dalším krokem by měly být předčasné volby, které by asi s přehledem vyhrála ČSSD.