Čtyři komunističtí poslanci podle deníku Právo odmítli v úterý uctít památku bývalého prezidenta Václava Havla, který v neděli zemřel. Svůj postoj oznámili na jednání svého klubu, který to vzal na vědomí.

Piety ve sněmovně se nechtěli zúčastnit místopředseda KSČM Stanislav Grospič, šéfka pražské organizace Marta Semelová, bývalý předseda strany Miroslav Grebeníček a poslanec Pavel Hojda.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Na pietní akt jsem do sálu nešel, domnívám se, že to bylo myšleno jako dobrovolné rozhodnutí," uvedl pro IHNED.cz  komunista Grospič s tím, že úmrtí Václava Havla je smutnou záležitostí především pro jeho blízké a část politického spektra.

"Respektuji, že tu byl, ale domnívám se, že období jeho prezidentství nepatřilo k šťastným obdobím pro Českou republiku. Proto jsem necítil potřebu na tento akt jít," doplnil místopředseda KSČM.

Ostatní se piety nezúčastnili z podobných důvodů. "Řekli nám, že se nezúčastní, že k tomu mají své osobní důvody, které jsou nepřekonatelné. Dodali, že zúčastnit se by proto bylo pokrytecké," popsal Právu úterní ranní jednání klubu jeden z poslanců KSČM.

Podle něj se zmínění poslanci úterního smutečního aktu za Havla ve sněmovně nezúčastnili.

Pietní shromáždění k uctění Havlovy památky zahájili poslanci minutou ticha. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová poté citovala z Havlových projevů ve sněmovně.

Zazněl také zvukový záznam proslovu z 15. ledna 2003, kdy před sněmovnou promluvil naposledy ve funkci prezidenta. Zákonodárci se také podepisovali do kondolenční knihy v předsálí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist