Při hlasování ve sněmovně chyběli letos nejméně poslanci vládní TOP 09 a opoziční KSČM. Naopak nejvíce opoziční sociální demokraté a poslanci vládních Věcí veřejných (VV).

Nejvíce chyběli poslanci zvolení v Praze, přestože to mají do Poslanecké sněmovny nejblíže. Informace přineslo občanské sdružení KohoVolit.eu.

Poslanec Petr Jalowiczor (ČSSD), který je dlouhodobě nemocný, nebyl za celý rok u jediného hlasování. Naproti tomu rekordmanem s nejvyšší účastí je středočeský poslanec TOP 09 Luděk Jeništa následovaný svým stranickým kolegou Rudolfem Chladem. Oba dva se účastnili 99 procent hlasování.

Zato Petr Gandalovič (ODS) se podle KohoVolit.eu účastnil jen 35 procent hlasování. Gandalovič se ale v březnu vzdal svého mandátu, protože zamířil za oceán na místo českého velvyslance v USA. Hned za ním je na žebříčku poslanců s nejmenší účastí sociální demokrat Vítězslav Jandák, který hlasoval jen v 38 procentech hlasování.

Absentující ministři

Mezi desítku poslanců s nejmenší účastí na hlasování patří ještě Pavel Drobil (ODS), jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), Václav Klučka (ČSSD), ministr školství Josef Dobeš (VV), středočeský hejtman David Rath (ČSSD) a pražský poslanec ODS David Vodrážka.

Poslancem s třetí nejvyšší účastí na hlasování byl Vladimír Koníček (KSČM). Komunističtí poslanci mají také nejvyšší účast při hlasování, hlasovali v 85 procentech hlasování.

 

Poslanci TOP 09 se účastnili 83 procent hlasování, občanští demokraté hlasovali v 76 procentech. Čtvrtí v účasti jsou poslanci VV se 75 procenty a sociální demokraté se 74 procenty hlasování.