Prezidentu Václavu Klausovi nevěří ani polovina Čechů. Důvěra v hlavu státu, která se více než rok držela nad padesátiprocentní hranicí, nyní klesla na pouhých 47 procent. Vyplynulo to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Největší důvěře mezi lidmi se podle průzkumu těší starostové a obecní zastupitelstva, nejmenší naopak Poslanecká sněmovna a vláda.

Téměř tři čtvrtiny obyvatel České republiky stále nejsou spokojeny s politickou situací.

"Prezidentovi častěji důvěřují oslovení s dobrou životní úrovní, vysokoškoláci a potenciální voliči ODS, méně často pak především sympatizanti KSČM," uvedlo CVVM.

Zatímco před rokem věřilo Václavu Klausovi 68 procent dotázaných, letos v březnu to bylo 53 procent. Nyní důvěra o dalších šest procent klesla.

Infografiku je možné rozklinutím zvětšit.

Průzkum CVVM prezident

Také vládě a Poslanecké sněmovně důvěřuje méně lidí než před měsícem. Vládě věří 16 procent lidí, o pět procent méně než v březnu. Pětiprocentní meziměsíční pokles zaznamenala i Poslanecká sněmovna, důvěřuje jí pouhých 12 procent respondentů. Senátu věří 21 procent lidí.

Naopak obecní zastupitelstva se těší důvěře 58 procent Čechů, krajským věří 37 procent dotázaných. Tři čtvrtiny lidí důvěřují starostům.

Se současnou politickou situací je nespokojeno 79 procent lidí, což je o šest procent více než v březnu a vůbec nejvíce za poslední rok.

Průzkumu, který se konal od 2. do 9. dubna, se zúčastnilo 1048 lidí.