O funkci předsedy KSČM budou na květnovém sjezdu v Liberci usilovat tři kandidáti: současný šéf této opoziční strany Vojtěch Filip, její místopředseda Stanislav Grospič a ostravský vysokoškolský pedagog a komunální politik Martin Juroška.

Volební sjezd se sejde 19. a 20. května. Podle pozorovatelů má největší šanci na zvolení Filip. Juroška patří naopak k outsiderům.

Komunisté už také znají jména svých kandidátů do senátních oleb. Postaví je ve všech 13 krajích a 27 senátních obvodech. Křeslo bude obhajovat dosavadní senátor Václav Homolka, do horní komory též bude chtít pět současných poslanců KSČM.

Mezi lídry krajských kandidátek jsou čtyři poslanci.

Ústřední výbor projednal studii Socialismus v 21. století, která shrnuje současné představy komunistů o novém uspořádání společnosti. Oba dokumenty předloží sjezdu.

Vzhledem k vládní krizi se budou komunisté zabývat také přípravou předčasných voleb. Příslibem dobrých volebních výsledků jim mohou být dvacetiprocentní preference, jimiž předstihli vládní ODS. Kováčik ale soudí, že jsou výsledky průzkumu zřejmě "cinknuté", protože odpůrci KSČM současně vyrukovali se "strašidlem komunismu".