Současná předsedkyně Poslanecké sněmovny své rozhodnutí vysvětlila tím, že se chce věnovat raději práci v dolní komoře parlamentu.

"Jako předsedkyně Sněmovny mám odpovědnost, kterou kladu nad kandidaturu na prezidenta republiky," napsala Miroslava Němcová v prohlášení, které zveřejnila na stránkách ODS.

Česká republika se podle ní nachází ve velmi vypjaté situaci, ve které bude zapotřebí udržet stabilitu ústavních institucí.

"Parlament je základní institucí demokratické země, která za všech okolností musí dbát o udržení společenského smíru, což je cíl, který bude v následujících měsících vystaven velkým zkouškám," napsala Němcová.

"Proto jsem přesvědčena, že právě v této turbulentní době mohu prospět České republice daleko více v pozici předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky," dodala.

Jen dva kandidáti?

Občanští demokraté tak zřejmě budou svého kandidáta na prezidenta vybírat pouze mezi dvěma muži. Stranických primárek se zúčastní europoslanec a někdejší hejtman Evžen Tošenovský a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, který už má oficiální nominaci od regionální rady Libereckého kraje.

Sobotka i Tošenovský jsou rozhodnutím Němcové překvapeni: "Je to pro mne velké překvapení, o ničem nedala vědět, nikomu nic neřekla. Jsem opravdu překvapen, protože celý rok avizovala, že kandidovat bude. Proč to udělala, to už je spíše otázka na ni," řekl serveru IHNED.cz.

"Je to rozhodnutí paní Němcové, nevidím důvod jakkoliv to komentovat a skutečně neznám její osobní důvody. I mne to překvapilo. Pro mé rozhodování to nic neznamená," konstatoval také Tošenovský.

"Beru oznámení Miroslavy Němcové, že nebude kandidovat v prezidentských primárkách ODS, na vědomí. Je to její svobodné rozhodnutí, které plně respektuji," reagoval na zprávu premiér a předseda ODS Petr Nečas v albánské Tiraně, kde je na pracovní návštěvě.

Další kandidáti se v nominaci, která skončí 22. dubna, zřejmě neobjeví. Svého kandidáta by členové ODS měli zvolit v průběhu května a června.

Podle dubnového průzkumu agentury Factum Invenio měla Miroslava Němcová v případné prezidentské volbě podporu 5,6 procenta lidí.

Související