Vláda schválila návrh prováděcího zákona k přímé volbě prezidenta. Limity předvolební kampaně do něj ale zatím nevložila. Obává se, že by poté nemusel projít přes sněmovnu a Senát.

O tom, kolik peněz by mohla prezidentská volba stát, chce koalice ještě jednat s parlamentními stranami.

Premiér Petr Nečas (ODS), který na středečním jednání kabinetu chybí, v minulosti zdůrazňoval, že limity pro financování kampaní v prezidentské volbě jsou nutnost, má-li volba být "efektivní a průhledná". Je ale podle něj potřeba, aby byly "vychytány mouchy" a systém byl skutečně funkční.

Sociální demokracie chce, aby kandidáti na prezidenta měli maximální limit na výdaje spojené s předvolební kampaní ve výši 15 milionů korun a výdaje platili kvůli snazší kontrole z jednoho účtu.

Do 60 dnů po skončení kampaně by pak měli podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky zveřejnit, jaké platby byly z účtu proplaceny. "Současně také navrhujeme, aby tu byl zákaz pro právnické osoby, aby financovaly takovou kampaň," dodal šéf sociálních demokratů.

Volba jako do Senátu

Prezidenta, jehož přímá volba je nyní zakotvena v ústavě, si podle zákona z dílny ministerstva vnitra lidé budou vybírat v podstatě stejným způsobem, jakým nyní volí senátory.

Prezidentské kandidáty může navrhovat dvacet poslanců, deset senátorů nebo lidé formou petice s 50 tisíc podpisy. Náležitosti kandidátek i petice má podle předlohy posuzovat ministerstvo vnitra, podobně jako u voleb do Evropského parlamentu.

Ministři schválili zvýšení "procenta chybovosti", tedy hranice pro posuzování pravosti podpisů pod podpůrnými peticemi z vnitrem navrhovaného jednoho procenta na procenta tři.

Kontrola bude náhodná

Prakticky to znamená, že podle vládního návrhu zákona bude ministerstvo vnitra kontrolovat náhodně vybraný vzorek 8500 podepsaných občanů na petici. Pokud v něm bude více než tři procenta chybných podpisů, zkontrolováno bude dalších 8500 lidí. Pokud i v této skupině bude chybných více než tři procenta podpisů, bude to důvod pro odmítnutí kandidátní listiny.

Pokud ve druhém vzorku bude méně než tři procenta chybných podpisů, odečtou se všichni chybně uvedení  z celkového počtu podpisů pod peticí, a pokud na petici zůstane méně než 50 tisíc podpisů, bude i tato kandidátní listina odmítnuta.

Kandidáti na úřad hlavy státu mají podle prováděcího zákona také mít, na rozdíl od adeptů na členy horní parlamentní komory, zdarma vyhrazený prostor v České televizi a v Českém rozhlase pro své předvolební klipy. Podobnou možnost mají nyní strany před sněmovními a evropskými volbami.