Jednoduchá konstrukce, která odolala i vojákům základní vojenské služby. Na svou dobu skvělé jízdní vlastnosti v terénu. Ale také slabý motor, jenž v mrazech nestartoval. I když se Praga V3S svým tvůrcům povedla, v polovině 60. let už armáda potřebovala modernější vozidlo.

"Její konstrukce pochází z druhé světové války, maximální rychlost je 59 km/h," popisuje V3S Vladimír Novák z Dejvického klubu vojenských historických vozidel.

První pokus o nový nákladní vůz vzešel z popudu ministerstva obrany. Státní podnik Avia Letňany měl vyrobit automobil překonávající V3Sku ve všech ohledech. Konstruktéři ho původně projektovali výhradně jako vojenský vůz, později přišli i s civilními modely. Stroj dostal označení S 430.

Avia postupně vyrobila šest prototypových verzí, vojenští odborníci je ale kritizovali. Vůz byl těžší a delší, než armáda požadovala. Avia S 430 byla špatně vyvážená, hmotnost spočívala hlavně na dvou zadních nápravách. Když bylo vozidlo plně naloženo, narážela zadní kola do podlahy valníku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.