Nejvýznamnější armádní podnik, letecké opravny LOM Praha, začíná rázně řešit svou tíživou hospodářskou situaci. Podle plánů ministerstva obrany by z něj mělo odejít 10 až 15 procent ze současných téměř 900 zaměstnanců.

"Je to státní podnik, kde se zatím neuskutečnila žádná rozumná restrukturalizace. Nyní jsme v situaci, kdy potřebujeme snižovat náklady, což se logicky musí dotknout i personální oblasti,“ řekl týdeníku Ekonom generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Někteří členové dozorčí rady jdou nicméně ještě dále. "Já odhaduji, že odejít bude muset možná až čtvrtina lidí,“ říká člen dozorčí rady a senátor za ODS Tomáš Kladívko. 

Dělníci zůstanou

Propouštění by mělo proběhnout v nejbližších měsících. Dotknout se má zejména lidí v administrativě. „Zhruba polovina zaměstnanců opraven má zařazení »letecký specialista«. V tom se schovává řada pozic pro bývalé vojáky nebo bývalé letce. Mnohdy ale není jasné, v čem je jejich přidaná hodnota. Právě v této sféře by mělo dojít k redukci,“ dodává Kladívko. 

Naopak dělnických pozicí by se podle něj propouštění týkat příliš nemělo.

Zástupci opraven o těchto krocích mluví zatím jen obecně. „Podnik má pro rok 2012 zpracovaný plán snižování nákladů, které se týkají také úspor v personální oblasti. Po schválení dozorčí radou budou tato opatření realizována,“ napsala Ekonomu mluvčí opraven Martina Fišerová.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyjde ve čtvrtek 26. ledna.
banner 2