Když před Miroslavem Kaprasem vyslovíte spojení cvičení Krkonoše, z jeho tváře vyčtete několik emocí. Smutek nad zesnulými vojáky a vztek na velení, které je nechalo bezdůvodně zemřít. Nehoda se stala u nádrže Rozkoš ve východních Čechách. Jeden tank zde vyjel ze silnice a uvíznul v bažině. Střelec a kapitán tanku zemřeli na místě, další dva vojáci byli v bezvědomí. A velitel nedovolil vojáky zachránit. Ti se nakonec v hermeticky uzavřeném tanku udusili.

Kde jste byl, když jste se o cvičení dozvěděli?

Tou dobou jsme cvičili v Boleticích na Šumavě. V noci z pátého na šestého prosince roku 1980 jsme měli noční střelby. Do tábora jsme se vraceli ve čtvrt na pět ráno. Dozorčí řekl, ať si dojdeme do kuchyně, že nám kuchaři dají snídani. Místo toho se ale najednou rozezněly píšťalky. Vyhlásili poplach s výjezdem. Takže tak, jak jsme byli, jsme naskákali do náklaďáků a tanků a jelo se do kasáren v Týně.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.