Prezident Václav Klaus už může rozhodnout o milosti pro podnikatele Tomáše Malinu. A bude to ostře sledovaný verdikt.
Proč? Malina byl totiž odsouzen k pětiletému trestu za stomilionový podvod, k tomu ještě patřil do okruhu lidí blízkých zastřelenému nekorunovanému králi českého podsvětí Františku Mrázkovi, a navíc už se jednou dočkal Klausovy pomoci: prezident mu minulý týden zařídil odklad nástupu do vězení.
Klaus současně oznámil, že s rozhodnutím o milosti ještě počká na posudek o zdravotním stavu odsouzeného muže.
Nemocen?
Posudek teď na Hrad dorazil. Lékaři z vězeňské služby v něm píšou, že by si Malina trest odpykat mohl a že se o něj postarají. Malinův advokát však trvá na tom, že je jeho klient těžce nemocen.
"Další postup v případu záleží nyní na prezidentovi," uvedla mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková. Podotkla přitom, že kdyby do kauzy Klaus nevstoupil, zaslal by soud Malinovi s největší pravděpodobností příkaz k nástupu trestu.
Podle informací z Hradu bude prezident o milosti rozhodovat na základě toho, jak se zdravotní stav odsouzeného vyvine. Kdy rozhodnutí padne, zatím není zřejmé.
Pokud by Václav Klaus Malinu omilostnil, šlo by o jeden z dalších z případů, které vyvolávají rozpaky. Především proto, že Klaus v minulosti několikrát daroval svobodu i lidem, kteří spáchali ekonomické zločiny se škodou v řádu minimálně desítek milionů korun.
Příklady kontroverzních milostí prezidenta Václava Klause
Týdeník Respekt navíc nedávno upozornil na to, že udělování milostí provází korupce a že svoboda se dá koupit. Hrad ale tyto informace stritkně odmítá.
Malina byl odsouzen za zpronevěru, za stamilionový podvod s pohonnými hmotami dostal pětiletý trest. Kromě zavražděného Františka Mrázka spolupracoval i s Tomášem Pitrem, který byl odsouzen za daňové delikty a v současné době je ve švýcarské vazbě.
Klaus pomohl jednomu z Mrázkových mužů. Podívejte se, jak dopadli další členové party
Dva anonymy
O tom, že by i milost pro Malinu nemusela být úplně košer, informoval i server Týden.cz. Ten v úterý uvedl, že Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality prověřuje dvě anonymní udání na to, že si Malina nechal prezidentský pardon zařídit a zdravotní posudky zmanipuloval.
"Prověřujeme nějaké udání ohledně okolností udělení prezidentských milostí, nic podrobnějšího ale nemohu sdělit," řekl serveru mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Za vyjednáním odkladu nástupu trestu podle jednoho z udání stojí Klausův osobní přítel Václav Petr ze společnosti Erpet.
Hrad: Jsou to účelové pomluvy
Mluvčí prezidenta Radim Ochvat ale veškerá obvinění týkající se rozhodování o Malinovi odmítl. "Snažit se vyrobit realitu na základě informací uvedených v anonymním trestním oznámení, kam si může kdokoliv napsat cokoliv, je pouze výrazem laciné senzacechtivosti, neprofesionality a osobní zaujatosti některých novinářů vůči osobě Václava Klause. Veškerá vznesená obvinění samozřejmě odmítáme, neboť se jedná o účelově vymyšlené pomluvy," sdělil.
Klaus pomohl jednomu z Mrázkových mužů. Podívejte se, jak dopadli další členové party
Příklady kontroverzních milostí prezidenta Václava Klause
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist