Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek v úterý na tiskové konferenci po jednání poslaneckého klubu vyzval prezidenta republiky Václava Klause a jeho kancelář, aby podali vysvětlení ohledně poskytnutých sporných milostí, a to i z minulosti.

Pokud tak prezident neučiní, chce Zaorálek na pátečním jednání stranického grémia navrhnout další kroky.

"Jsem přesvědčen, že je nutné vyzvat prezidenta a chtít po něm, aby ty věci objasnil," řekl Zaorálek.

"Pokud nebudou fakta poskytnuta v dostatečné míře a nebudou rozptýlena vážná podezření, tak předložím grémiu sociální demokracie v pátek návrh, abychom se zabývali dalšími kroky," dodal.

Známý zavražděného Mrázka nemusí do vězení, Klaus nařídil odklad nástupu - čtěte ZDE

Zkorumpovaná policistka dostala Klausovu milost. Zaplaceno, chlubila se u lékaře - čtěte ZDE

Podle serveru Aktuálně.cz vyzve ČSSD dokonce Klause k odchodu z funkce. Zaorálek však připustil, že ústava sociálním demokratům vůči prezidentovi mnoho nástrojů nedává.

"Bohužel, jsme jenom v té pozici, že můžeme vyzývat, můžeme apelovat a můžeme dávat najevo, co si myslíme o podobném způsobu chování prezidenta," podotkl.

Politici by se však do budoucna podle něj měli zabývat tím, jak tuto pravomoc prezidenta upravit.

Pomoc šéfům podsvětí?

Média v minulých dnech informovala o některých okolnostech prezidentských milostí, které hlava státu udělila. "Těch pochybností přibývá," konstatoval Zaorálek.

Klaus například rozhodl o odkladu trestu za zpronevěru u Tomáše Maliny, o jeho žádosti o milost rozhodne až na základě dalšího vývoje Malinova zdravotního stavu. Média upozornila, že Malina, odsouzený za stomilionový podvod s pohonnými hmotami, patřil k blízkým spolupracovníkům podnikatelů Františka Mrázka a Tomáše Pitra.

Mrázka, který byl v lednu 2006 zastřelen, policie považovala za vládce českého podsvětí, Pitr byl odsouzen za daňové delikty a v současné době je ve švýcarské vazbě.

Na univerzitě přijímala úplatky, díky Klausově milosti se tam může vrátit - čtěte ZDE

Milost získala i Anna Benešová, žena odsouzená za korupci a bývalá ředitelka Metropolitní univerzity, školy, na které vystudovaly bezplatně desítky úředníků. Kontroverzní souvislostí je také známost Benešové s první dámou, Livií Klausovou.

Prezidentské milosti doprovází kontroverze už delší dobu. Loni na podzim týdeník Respekt informoval v reportáži o odsouzené policistce, která dostala amnestii a posléze se chlubila, že si ji "zaplatila". Prezident tuto možnost striktně odmítl a týdeník Respekt označil za zločinný.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist