Ve Středočeském kraji se v noci na pondělí zhoršily rozptylové podmínky a meteorologové po 5. hodině ranní vyhlásili signál regulace.

Průměrná denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší totiž překročila hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, místní podniky tak musejí zavádět ekologická opatření. Signál regulace nyní platí i v části Moravskoslezského kraje.

Zhoršení rozptylových podmínek meteorologové předpokládali. Obrat by mohl nastat v noci na středu, kdy očekávají silný a čerstvý vítr.

Lékaři při překročení imisního limitu 150 mikrogramů na metr krychlový doporučují osobám s chronickými dýchacími potížemi nebo srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem omezit pobyt pod širým nebem. Dospělí bez zdravotních potíží by se měli vyhnout fyzické zátěži.

Řidiči automobilů by také podle meteorologů neměli vyjíždět, jelikož se emise z vozidel významně podílejí na zvýšení koncentrace polétavých částic a oxidu dusičitého.

Špatná kvalita ovzduší trvá několik dní také v dalších částech Česka. Problémy jsou zejména v Moravskoslezském kraji, kde platí signál regulace na Třinecku, Ostravsku a Karvinsku, v Jihomoravském kraji, a nově i ve Zlínském kraji. Podle údajů ČHMÚ za to i zde může polétavý prach. Naměřené hodnoty na některých místech zhruba čtyřnásobně překračují emisní limity.

Prašno je také v Olomouckém kraji vyjma Jesenicka, kde se podle měření meteorologů vzduch pročistil.

Související