Praha a střední Čechy, Moravskoslezský kraj a Jihomoravský kraj stále hlásí vysoké koncentrace polétavého prachu. Povolený imisní limit je 50 mikrogramů prachu na metr krychlový, ve zmíněných oblastech byla denní koncentrace znečišťujích látek minimálně dvojnásobná. V Opavě znečištění překročilo stanovený limit dokonce čtyrnásobně.

Meteorologové apelují na řidiče, aby pokud možno nevyjížděli autem, neboť emise z automobilů se významně podílejí na znečištění ovzduší. V Pardubicích magistrát informoval obyvatele o situaci městským rozhlasem a prostřednictvím radničního webu.

V Libereckém kraji se naopak situace zlepšila, koncentrace polétavého prachu jsou podle meteorologů vyhovující. Mírné zlepšení zaznamenal i Ústecký kraj. Přestože počasí je lepší, krajinu stále halí mlha, která výrazně zhoršuje viditelnost a kvůli teplotám pod bodem mrazu na vozovkách namrzá. Silničáři doporučují jezdit opatrně, na některých místech je dohlednost jen 100 metrů a na silnicích může být náledí.

V Moravskoslezském kraji je stále platný signál regulace. Během úterního odpoledne a noci navíc průměrné denní koncentrace polétavého prachu oproti ránu na řadě měřicích stanic opět vzrostly. Nejhorší situace byla ve středu ráno v 06:00 v Opavě. Znečišťovatelé tak musejí ve svých provozech, na něž se vztahuje regulační řád, dodržovat ekologická opatření.


Mapa znečištění ovzduší ze středečního ránaMapa znečištění ovzduší ze středečního rána. Nejpostiženější oblasti jsou označeny červeně. Zdroj: ČHMÚ


Během středy meteorologové s ohledem na vývoj počasí nečekají výrazné zlepšení situace. Denní koncentrace polétavého prachu se budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat nad hodnotou imisního limitu, místy až čtyřnásobně.

Se smogem se potýká i jižní Morava. Špatná je situace v Brně, Znojmě a Mikulově. Nejvyšší koncentrace prachu hlásí oblast brněnského výstaviště, kde byly stanovené limity překročeny dvojnásobně. V regionu byl v úterý vyhlášen signál upozornění. Meteorologové výrazné zlepšení situace v brzké době neočekávají.

Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem se při překročení dvojnásobku imisního limitu se stále doporučuje omezit pobyt venku. Vhodné je také zdržet se fyzické námahy nebo činností spojených se zvýšenou frekvencí dýchání. U dospělých osob bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení.