Ministerstvo životního prostředí nedostatečně čerpá peníze z Evropské unie určené na zlepšení ovzduší a snižování emisí v Česku. Uvádí to zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).
Podle něj navíc hrozí, že ministerstvo nestihne do konce roku 2013 částku určenou na tyto účely vyčerpat . "Přitom Česko neplní většinu imisních limitů stanovených EU, "sdělil v závěrečné zprávě kontrolorů Jaroslav Broža za NKÚ.
Na hlavní část operačního programu Životní prostředí zaměřenou na zlepšení ovzduší a snižování emisí bylo pro období 2007 až 2013 určeno v přepočtu celkem 18,065 miliardy korun. "Po téměř čtyřech letech od začátku jeho realizace byl podíl podpory pro schválené projekty 1,5 miliardy korun," zdůraznili kontroloři.
Podle nich ministerstvo a Státní fond životního prostředí začaly problém čerpání vyčleněných peněz řešit pozdě, až v průběhu roku 2010, kdy častěji začaly vyhlašovat výzvy pro přihlášení do programu.
Aby ministerstvo předešlo riziku, že se peníze nepodaří vyčerpat, musí změnit nastavení a zaměření projektů, míní NKÚ.
Ministr Chalupa chce posílat úředníky, aby v domácnostech kontrolovali, čím se topí - čtěte ZDE
Smog ohrožuje malé i staré. Školky omezují vycházky, senioři raději zůstávají doma - čtěte ZDE
Nuselský most se proměnil při smogovém dýchánku v závodní dráhu. Podívejte se - čtěte ZDE
Důvodem nízkého čerpání peněz je prý nynější podoba zákona o ochraně ovzduší. "Chybí účinné nástroje, které by motivovaly znečišťovatele k potřebným investicím do zlepšování kvality ovzduší. Pravidla veřejné podpory jsou navíc ze strany Evropské komise nastavena tak, že převážnou část investice musí znečišťovatelé hradit z vlastních zdrojů, což bez dostatečně účinného zákona o ochraně ovzduší nejsou ochotni provádět," uvedli kontroloři.
Z devíti projektů jeden
Dodali, že z devíti projektů týkajících se velkých znečišťovatelů se tak zatím realizuje jen jeden.
Nejvíce projektů hlavního programu Životní prostředí, který má na starosti MŽP, bylo podpořeno v oblastech s nižší mírou znečištění. Naproti tomu ani v jednom případě do ukončení revize NKÚ nesměřovala podpora do nejvíce znečištěných oblastí, mezi které patří podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČMHÚ) hlavně Moravskoslezský, Ústecký a Zlínský kraj, Praha a Brno.
Smog, smog, smog. Česko se stále dusí, nejhůř je v Opavě - čtěte ZDE
V zamořených městech se objevuje "smogové" sněžení. Pomáhá čistit vzduch - čtěte ZDE
Česko neplní podle NKÚ zejména limity pro částice polétavého prachu, benzen nebo oxid dusičitý. To může být pro Evropskou komisi důvodem k novému nebo opětovnému zahájení řízení o porušení smlouvy o fungování unie, což může vést až k uložení sankcí, zdůraznil NKÚ.
Bez peněz operačního programu šlo v letech 2003 až 2010 na zlepšení ovzduší v Česku ze státních a unijních peněz přes 5,5 miliardy korun.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist