Nebýt zatajování odměn vysokých manažerů státních a veřejných institucí, mohla být vláda s pololetním vysvědčením spokojená.

Protikorupční organizace, které ohodnotily plnění její strategie v boji proti korupci, rozdávaly především trojky.

Až na přístup k informacím. Za zajištění svobodného přístupu k informacím vláda dostala pětku. Důvodem je argument, že pokud by vstoupily současné návrhy změn v platnost, přístup veřejnosti k informacím by se naopak zhoršil.

Velkou kritiku také kabinet sklidil za to, že dosud nepřijal zákon o finanční kontrole a neudělal kroky proti propojení státních firem s politickými stranami.

Pozitivní kroky naproti tomu vláda udělala v reformě státních zastupitelství či regulaci lobbingu. Dvojku též dostala za snahu ochránit ty, kdo na korupci upozorní.

"Hlavním problémem protikorupční strategie je to, že nemá stanoveny jasné priority," uvedly organizace Transparency International, Oživení, Otevřená společnost, Ekologický právní servis a Zelený kruh ve společném hodnocení.

POLOLETNÍ VYSVĚDČENÍ VLÁDY

Předmět Známka
Chování uspokojivé
Kvalita úřadů 3
Samospráva 3
Veřejné zakázky 3
Svobodný přístup k informacím 5
Kontrola 4
Justice 2
Policie 3
Střet zájmů 4
Financování politických stran 3
Ochrana oznamovatelů 2
Tvorba zákonů 3

"Úředníci a experti tak pracují na desítkách druhořadých věcí, místo aby soustřeďovali všechny síly na rychlou přípravu klíčových opatření. Neřešené pak zůstávají i poměrně jednoduché změny, jako je například úprava jednacího řádu sněmovny, která by zabránila takzvaným poslaneckým přílepkům k zákonům."

Policejní sbor si za svou práci vysloužil známku tři. Největším problémem policie je podle protikorupčních organizací nestabilita a časté reorganizace.

"Dřívější propadlík se ale přece jen začíná snažit, začíná mít určité výsledky a vypadá to, že se dokonce i učí a připravuje. Hodnotíme některé reálné kauzy a jejich vyšetřování velmi pozitivně, například zatčení pana Haly z Ředitelství silnic a dálnic je podle mě na úrovni zatčení některého z ministrů," řekl ředitel Transparency International ČR David Ondráčka.

Chybí zákon o úřednících

Podle protikorupčních organizací ČR chybí kvalitní zákon o úřednících, který by vytvořil bariéru mezi státní správou a politickou reprezentací a snížil riziko klientelismu. Zákon o veřejných zakázkách, který schválila tento týden sněmovna, je pozitivním krokem v tom, že snižuje možnost manipulace v zadávání veřejných zakázek.

Chybou ale prý je, že se nové povinnosti netýkají sektorových zadavatelů a zákon omezuje poskytování informací o veřejných zakázkách podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Protikorupční organizace také vládě vyčítají, že dosud nevyřešila problém anonymních společností, byť ocenily, že to má vláda v plánu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist