Politické strany se v České republice etablovaly jako zvláštní druh podnikání, který ve skutečnosti sleduje jiné cíle než politickou soutěž. Snadno se díky „mrtvým duším“ stávají kořistí jednotlivců a skupin. Strany jejich prostřednictvím obsazují volené funkce, kde následně pracují na svém vlastním prospěchu.

Nedostatečná jsou především pravidla pro financování, vykazování výdajů a kontrolu, která umožňují stranám přijímat neomezené dary ze soukromých zdrojů, vlastnit výdělečné obchodní společnosti a zadlužovat se.

Odkud tečou peníze

Zcela bez regulace zůstávají výdaje na předvolební kampaně, jež postupně rostou do výše, která zpochybňuje výhody financování stran ze strany státu, a otevírají prostor pro černé financování. To má nespočet více či méně korupčních podob, posiluje již tak silné klientelistické vazby, vede k uzavřenosti a kartelizaci stran a oslabuje vazbu na voliče.

Strany nejsou otevřené vůči veřejné kontrole a zákony je k tomu nenutí. Praxe odhaluje v celé šíři, nakolik je stávající rozsah předkládaných zpráv a systém jejich kontroly nedostatečný. Kontrolní výbor sněmovny zkoumá pouze to, zda strany požadované doklady dodaly, ale nezkoumá jejich obsah. Finanční úřady za posledních pět let ani jednou nekontrolovaly účetnictví žádné parlamentní strany.

Co se týče povinné kontroly účetnictví auditorem, podléhá stejným standardům jako v případě obchodních společností, tedy auditor je sice teoreticky nezávislý, nicméně strana si ho sama vybírá a platí za jeho služby. Za zmínku stojí fakt, že dvě největší politické strany ODS a ČSSD využívají již několik let služeb stejné auditorské společnosti, což pro „konkurenty“ nebývá obvyklé.
Nedostatečná kontrola umožňuje, aby strany tajily své skutečné sponzory a vykazovaly jen část svých reálných financí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.