Silniční a dálniční síť se v Česku letos rozroste o 63 kilometrů. To je o 14 kilometrů více než v roce 2011. Dokončeny budou například Dobrovského tunely v Brně, obchvat Kolína na I/38 a část D1 z Bohumína ke státní hranici s Polskem.

Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Niny Ledvinové bude náročným projektem i plánované zahájení generální rekonstrukce dálnice D1.

Nejdelší silniční stavbou, která bude v letošním roce dokončena, je osmikilometrový obchvat Kolína, následuje úsek I/35 mezi Hrádkem nad Nisou a Bílým Kostelem s délkou 7,6 kilometru. Dalším je 7,5 kilometru dlouhý úsek rychlostní silnice R6 z Nového Sedla do Sokolova a sedmikilometrové úseky silnice R48 z Rychaltic do Frýdku-Místku a silnice I/37 z Hrobic do Ohrazenic na východě Čech.

"Máme velmi omezený rozpočet a velký objem staveb, které jsou ve stádiu výstavby. A logicky také rostoucí počet kilometrů, které vyžadují každoročně vyšší náklady na údržbu,“ uvedl ředitel státní společnosti René Poruba.

Kromě úseků, které ŘSD letos dokončí, budou na zhruba dalších 112 kilometrech nových silnic a dálnic pokračovat stavební práce s tím, že tyto komunikace budou hotové v následujících letech.

Mezi nejvýznamnějšími komunikacemi ve výstavbě jsou podle ŘSD šestnáctikilometrové úseky D8 Lovosice - Řehlovice a dálnice D3 Tábor - Soběslav. Dále chomutovská rychlostní silnice R7 Vysočany - Droužkovice v délce 9,4 km a desetikilometrový úsek silnice I/11 Mokré Lazce - hranice okresů Opava - Ostrava.

Nově se v roce 2012 začne s výstavbou úseků dálnice D3 Borek - Úsilné a Veselé nad Lužnicí - Bošilec nebo na D1 mezi Přerovem a Lipníkem.

Nejdelší silniční stavbou dokončenou loni byl podle ŘSD osmikilometrový obchvat Příboru, nový úsek D1 mezi Hulínem a Říkovicemi a 6,4 kilometru dlouhý úsek I/37 mezi Hrobicemi a Ohrazenicemi na Pardubicku. Zprovozněna byla rovněž část rychlostní silnice R6 Sokolov-Tisová.

Celkový přehled staveb ke zprovoznění v roce 2012

Označení komunikace V úseku Délka v km
D1 Bohumín - státní hranice 6,1
D8 Lovosice - Bílinka 3,9
R6 Nové Sedlo - Sokolov 7,5
R48 Rychaltice - Frýdek-Místek 7,1
I/13 Stráž n. Nisou - Krásná Studánka 4,3
I/35 Bílý Kostel - Hrádek n. Nisou 7,6
I/37 Březhrad - Opatovice 3,3
I/37 Hrobice - Ohrazenice 7,3
I/37 Trhová Kamenice - Most 0,7
I/38 obchvat Kolína 8
I/42 Dobrovského tunel B v Brně 1,9
I/42 Dobrovského tunel v Brně - Svitavská radiála 1
I/49 Malenovice - Otrokovice 2,1
I/56 Ostrava, prodloužená Mísecká 2 st. 1,2
I/67 Skrečoň - Bohumín, obchvat 1,6

Zdroj: ŘSD

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist