Podíváte-li se v úterý kolem sebe, měla by většina vašich kolegů a podřízených v zaměstnání soustředěně pracovat. Naopak v pátek a překvapivě ve středu své úkoly plní velmi pomalu.

Vyplývá to ze statistických výsledků využívání pracovního internetu v roce 2011, kterou zveřejnila společnost truconneXion.

Brouzdáním po internetu, třeba na sociálních sítích, zaměstnanci promrhají v pátek až hodinu a půl pracovní doby. Soukromým záležitostem a zábavě se věnují průměrně 54 minut denně. Okolo oběda mezi 11. a 12. hodinou jsou naopak nejpilnější.

„Jestli by někdo měl bez ohledu na pověry považovat pátky v roce 2011 za dny nešťastné a černé, pak jsou to určitě zaměstnavatelé. V souhrnu zaměstnanci pátek co pátek strávili na internetu 88 minut mimopracovními činnostmi,“ říká manažer společnosti Martin Hnízdil.

Není se čemu divit. Pátek se obvykle bere jako den relaxace a přípravy na víkendové volno. V mnohých firmách se smí nosit neformální oděv, mnohde zaměstnanci v práci končí už po obědě.

Odborníci: Porady v pátek

Podle odborníků přitom nezáleží na tom, jakou má zaměstnanec mzdu nebo motivaci.

„Vyšší páteční procento podle mne nesouvisí s tím, že by manažeři dělali někde chybu v motivaci zaměstnanců, protože i dobře motivovaný zaměstnanec bude trávit část pracovní doby vyřizováním soukromých záležitostí na internetu,“ tvrdí Filip Brodan, generální ředitel společnosti Zaměstnanci.com.

Zaměstnavatelé mohou uvažovat o přesunu pravidelných porad na poslední pracovní den týdne. „Na páteční poradě se shrnují dokončené úkoly a plánuje se práce na příští týden. To nutí členy týmu se připravit a před ní dokončit, co je potřeba,“ představuje vhodnou preventivní strategii Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower.

V dobách krizí se právě "relaxační" pátek stává terčem šetření.

„Firmy, které v roce 2009 místo propouštění snižovaly pracovní úvazky, rušily buď noční směny, nebo pátky,“ ukazuje Halbrštát na základě zkušenosti z roku nejhlubší hospodářské krize.

Pokud se opět vrátí ekonomická krize a došlo by k nejhoršímu, odstranit pracovní pátek radí i Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist