Jeskynní komplex K´oox Baal na poloostrově Yucatán v Mexiku měří přes 56,5 kilometru. Prokázal to výzkum českých speleologů, kteří v oblasti společně se slovenskými kolegy bádají od roku 2009.

Nový objev Čechů už zařadila před pár dny mezinárodní společnost Quintana Roo Speleological Survey do žebříčku nejdelších jeskynních systémů světa.

Systém K´oox Baal původně měřil 36,7 kilometru. V prosinci se ale podařilo nalézt jeho propojení s menším systémem Tux Kupaxa dlouhým asi 20 kilometrů. Podle zažitého zvyku se proto Tux Kupaxa stal součástí K´oox Baal.

Je pravděpodobné, že další výzkum pomůže speleologům K´oox Baal posunout na třetí příčku v žebříčku nejdelších zaplavených jeskyní světa. Asi dva kilometry od K´oox Baal totiž leží zaplavený systém Xunaan Ha, který má přes 51 kilometrů.

10 nejdelších jeskyní

1. Systém Ox Bel Ha - 232,8 km

2. Systém Sac Actun - 215,4 km

3. Systém Dos Ojos - 81, 9 km

4. Systém K´oox Baal - 56,5 km

5. Systém Xunaan Ha - 51,4 km

6. Systém Toh Ha - 29,0 km

7. Systém Ponderosa  - 15,0 km

8. Systém Dos Pisos - 13,9 km

9. Systém Camilo - 12, 4 km

10. Systém Muul Three - 9,6 km

Pokud se podaří nalézt spojení mezi nimi, stane se i on součástí K´oox Baal, jenž by tak měl téměř 110 kilometrů. Pod Yucatánem je více zaplavených systémů. Nelze vyloučit, že u většiny se podaří objevit propojení.

K´oox Baal má již nyní jedno prvenství - je nejdelším zaplaveným jeskynním systémem, který je také zmapovaný.

"Žádnou z nově objevených jeskyní neopouštíme dřív, než dokončíme její mapu. Je to na Yucatánu bohužel výjimka. Ve výzkumu nám tedy nejde jen o to nalézt něco nového, ale zároveň zaznamenat poznatky a pochopit, jak systém funguje," uvedl jeden z objevitelů Daniel Hutňan.

Svým výzkumem v Mexiku pomáhají speleologové odhalovat i záhady prehistorie. V zaplavených místech našli již sedm koster dávno vyhynulých živočichů. Jednou z nejzajímavějších je kostra lenochoda. Měl by to být dokonce dosud nepopsaný druh.

Příští rok se v Brně uskuteční Mezinárodní speleologický kongres, na němž budou speleologové své výzkumy v Mexiku prezentovat. Na 16. ročníku této prestižní akce se na brněnském výstavišti sejde přes 2500 jeskyňářů z celého světa.

Na území někdejšího Československa se konal jen jednou, v roce 1973 v Olomouci. Brněnský kongres připomene význam speleologie na Moravě, kde byly položeny profesorem Karlem Absolonem základy tohoto vědního oboru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist