Tým českých vědců vyvinul unikátní metodu úpravy látky působící proti stárnutí - glutathionu (GSH), která zrychlí a zlevní jeho výrobu ve formě lépe využitelné v organismu.

Snadno vstřebatelná nanovlákna obsahující GSH vyrobili pomocí zařízení, které pracuje na principu rotujícího zvonu.

Glutathion se používá v mnoha potravinových doplňcích, najít ho lze i v mase, zelenině a ovoci. Kromě mnoha důležitých fyziologických funkcí má klíčový význam pro ochranu organismu před oxidačním stresem tím, že odstraňuje volné radikály.

"S odstředivou technologií mohou být nanovlákna vyráběna v podobě tenké vrstvy, nebo hmoty strukturou připomínající velmi jemnou vatu," řekl odpovědný řešitel projektu Róbert Hromádka.

Problém dosud představovala právě velmi omezená vstřebatelnost látky ze zažívacího traktu. Proto se hledají takové formy GSH, které by měly vyšší vstřebatelnost a využitelnost v organismu.

Technologie výroby nanovláken založená na odstředivém principu je rychlejší a méně nákladná než dosavadní elektrospining, což je proces využívající silného elektrického pole. Vědci ji vyvinuli s podporou českého ministerstva průmyslu a obchodu.

Nízký obsah GSH v těle je spojen s rychlým stárnutím, skvrnami na pokožce, diabetem, nemocemi plic a zažívacího ústrojí, křečovitými stavy, Parkinsonovým syndromem a jinými poruchami. Vědci zkoumají glutathion také v souvislosti s ochranou před ionizačním zářením a chemoterapií.