Důvěra v Poslaneckou sněmovnu se podle prosincového průzkumu agentury STEM propadla na 16 procent, což je nejméně za celou existenci samostatného českého státu od roku 1993. Podobně dopadli i členové vlády.
V porovnání s průzkumem z loňského června si sněmovna pohoršila o tři procentní body. Pokles důvěry ve Sněmovnu je dlouhodobým trendem. V listopadu 2002 poslancům důvěrovalo 59 procent lidí, v dalších průzkumech už to nebyla nikdy více než polovina.
Podobně dopadli i členové vlády. Důvěra v Nečasův kabinet jako celek stagnovala, na svou nejnižší hranici 16 procent se dostala už v červnu.
Naproti tomu předsedkyně dolní parlamentní komory Miroslava Němcová a premiér Petr Nečas (oba ODS) se těší větší důvěře než jejich instituce, věří jim 40, respektive 28 procent občanů.
Občané nejvíce věří Ústavnímu soudu
Nejdůvěryhodnější mezi ústavními institucemi a jejich představiteli je Ústavní soud a jeho předseda Pavel Rychetský. Oběma věří 57 procent populace. Prezidentovi Václavu Klausovi počátkem loňského prosince věřilo 51 procent občanů, uvedl STEM.
Senátu koncem roku věřila čtvrtina lidí. STEM připomněl, že důvěra v Ústavní soud se dlouhodobě od 90. let pohybovala kolem dvou třetin populace, kolem 60 procent osciluje od roku 2008 a sporů kolem předčasných parlamentních voleb.
Důvěra v prezidenta se výrazně nezměnila od loňského jara. ejnosti, což se už deset let téměř nemění. Jeho předsedovi Milanu Štěchovi (ČSSD) vyjádřilo důvěru 29 procent dotázaných.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist