Ve strašnickém krematoriu se s prezidentem Václavem Havlem při hodinovém soukromém obřadu rozloučila rodina a přátelé. Na závěr zazněla hymna někdejšího Československa, kterou lidé zpívali, a Havlův hlas ze záznamu.

Na úvod obřadu zazněl jeden ze symbolů sametové revoluce - píseň Modlitba pro Martu. Havlova manželka Dagmar položila k rakvi kytici. V první řadě byli členové rodiny - dcera jeho manželky Nina či Havlův bratr Ivan.

Herečka Táňa Fischerová přednesla první projev, další měl herec Jiří Bartoška, který řekl, že by si přál dát Havlovi cigaretu a vykouřit ji s ním na jeho venkovském sídle v Hrádečku. Další známý divadelník Oldřich Kaiser Havlovi slíbil, že jeho přátelé budou dál pokračovat v "show".

O hudební rámec smutečního obřadu se postaral muzikant Michael Kocáb, který spolu s Havlovou manželkou Dagmar vybral písně, jež měl prezident rád. V sále tak zazněly tóny slavné protiválečné písně Johna Lennona Imagine, hitu amerického rockera Lou Reeda Perfect Day či undergroundový kus Magické noci od Plastic People Of The Universe. Ze záznamu zazněla píseň Když jsem já šel tou Putimskou branou, kterou v noci před obřadem nazpívala bývalá první dáma Havlová.

Zazněla i hymna, ozýval se potlesk

Na úplný konec obřadu se hrála československá hymna. Lidé se spontánně dali do zpěvu, někteří na jejím konci tleskali. Poté se zatáhla opona a ze záznamu zazněl Havlův citát: "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Zapněte si mobilní telefony". Věta, kterou slavný literát a dramatik pronesl na konci svého filmového debutu Odcházení, připomněla jeho pověstný smysl pro humor.

Mezi smutečními hosty byli například herečky Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková, herec Martin Stropnický s manželkou Veronikou Žilkovou, herci Tomáš Töpfer, Jiří Lábus a Kaiser, Bartoška, chirurg Pavel Pafko či zpěvák Jiří Macháček.

Obřad byl původně míněn jako soukromé rozloučení, před jeho začátkem ale ochranka otevřela velkou bránu a dovnitř vpustila veřejnost. V sále se tak shromáždilo asi 200 lidí, někteří z nich ale nevydrželi po celou dobu obřadu. Jiní však i nadále přicházeli přihlížet smutečnímu shromáždění.

Rakev s ostatky prezidenta přivezl pohřební vůz do krematoria kolem 15:00. Předtím se uskutečnil státní pohřeb v katedrále svatého Víta, na který přijely hlavy států z celého světa.

Související