Bývalý generální šéf Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman je jedním ze čtyř lidí, které policie ve středu obvinila  v souvislosti s nevýhodným pronájmem pozemků ŘSD dvěma obchodním společnostem.
Tři z nich chytila poté, co si předaly patnáctimilionové úplatky ve formě směnek v jedné z pražských restaurací.
"Bývalý manažer ŘSD čelí obvinění z trestného činu přijímání úplatku a trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku," potvrdil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.
Jedenapadesátiletý Laušman, kterého chtěl server IHNED.cz požádat o vyjádření, má mobilní telefon nedostupný.
Kriminalisté tvrdí, že v roce 2006 uzavřel se dvěma obchodními společnostmi  nevýhodné smlouvy, a v následujících letech dodatky k těmto smlouvám, o pronájmech pozemků a zbudování obslužných zařízení (odpočívky a čerpací stanice) na dálnicích D47 a D5.
"Tyto smlouvy byly pro Českou republiku krajně nevýhodné, neboť kdyby stát předmětné pozemky pronajímal bez prostředníků, mohl získat více než 264 milionů korun. Tuto částku však na úkor státu zinkasovaly obchodní společnosti," uvedl Ibehej.
Tři z obviněných jsou bývalými zaměstnanci ŘSD, jeden z nich je právník a dva manažeři, poslední je majitel obou společností.

Při domovních prohlídkách po celém Česku kriminalisté zajistili několik milionů korun v hotovosti.

Za uzavření smluv poskytl majitel obou obchodních společností jedenapadesátiletému Laušmanovi byt v Krkonoších v hodnotě 1,7 milionů korun. Navíc se mu prostřednictvím směnek zavázal zaplatit 10 a 5 milionů korun. Tyto směnky byly předány právě ve středu v restauraci v centru Prahy.
Bývalý právník ŘSD, který se podílel na vypracování smluv, je stíhán pro trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku.
Čtvrtým obviněným je bývalý manažer ŘSD, který rovněž umožnil podpis předmětných nevýhodných smluv. Tento muž je trestně stíhán pro trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku a trestný čin přijímání úplatku.
Petra Laušmana jmenoval do funkce tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský v listopadu 2002 pro jeho odborné kvality. Laušman jako tehdejší ředitel závodu Praha odpovídal za zpracování podkladů pro koncepci a programy výstavby, modernizaci a opravy silniční sítě a výstavbu a modernizaci dálnic. Na starosti měl i zahraniční financování.
Do ŘSD nastoupil po ukončení stavební fakulty ČVUT.
Z funkce generálního ředitele odešel Laušman v lednu 2007 po dohodě s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem. Ani jeden z nich však odchod nechtěl komentovat.