Nejvyšší státní zástupitelství znovu otevřelo případ katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který byl v Česku odsouzen za pohlavní zneužívání nezletilých dívek, ale po vydání do mateřské země trestu unikl.
Podle nejvyššího žalobce Pavla Zemana má policie prověřit, zda s rozhodnutím ministerstva spravedlnosti předat kauzu do Kataru nebyla spojena korupce.
Resort rozhodoval o princi Sáním pod vedením bývalého ministra Pavla Němce (US-DEU). Ten odmítá jakékoliv pochybnosti o správnosti kroků jeho tehdejšího úřadu.
"Celá kauza je stará skoro sedm let a byla detailně a opakovaně prověřována policií dva roky z pokynu dvou nejvyšších státních zástupkyň. Ve věci rovněž Nejvyšší soud rozhodl, ze postup ministerstva byl v souladu se zákonem," napsal Němec ve svém prohlášení.
Exministr zároveň uvedl, že si současné rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nemůže vyložit jinak, než jako účelovou snahu o šikanování. "Věřím, ze prověřování nebudou provázet účelové a jednostranné úniky do médií, jak jsme toho v poslední době svědky pod vedením nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana," dodal Němec.
Zeman nařídil policistům prověřit i to, zda žalobci, kteří tou dobou působili u vyšších stupňů státního zastupitelství, nezneužili úřední pravomoci při rozhodování o uvedeném podezření z korupčního jednání.
Případem katarského prince se zabývalo NSZ už v létě. Tehdy dospělo ke zijštění, že ve věci došlo k některým pochybením a k nedůslednosti státních zástupců. Nejvyšší žalobce následně nařídil kontrolu řízení a provedených úkonů.
"Nejvyšší státní zástupce dospěl k závěru, že rozhodnutí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 o odložení věci z března 2007 bylo přinejmenším předčasné," uvedla mluvčí NSZ Helena Markusová.
V kauze Michálka a Drobila doplňte důkazy, vzkázal policii nejvyšší žalobce Zeman - čtěte ZDE
Vrchní žalobce Mečl chce hlavu náměstka, který se scházel s podnikatelem Janouškem - čtěte ZDE
Člena katarské královské rodiny Hámida bin Abdal Sáního poslal Obvodní soud pro Prahu 2 nepravomocně na 2,5 roku do vězení za sex s šestnácti nezletilými a mladistvými dívkami. Exministr Němec ale mezitím rozhodl o předání stíhání do Kataru.
Na základě pokynu bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové začala policie Němcův postup prověřovat. Již koncem roku 2005 však žalobci z obvodního a následně městského státního zastupitelství případ odložili.
Kauzu znovu otevřela Benešové nástupkyně Renata Vesecká, i druhé kolo prověřování však dopadlo stejně. Státní zástupci v roce 2007 definitivně rozhodli, že Němec ani další ministerští úředníci trestný čin nespáchali.
Policie už soudce šetří kvůli vazbě
Policie má na základě Zemanova pokynu nyní doplnit dokazování. Na kauzu má dohlížet Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 7. Policisté už pod jeho dozorem prověřují také soudce, kteří prince stíhali a ponechali ve vazbě i po předání kauzy do Kataru.
NSZ i obvodní soud s vydáním prince nesouhlasily. Nejvyšší soud nicméně rozhodnutí potvrdil, a umožnil jeho návrat do Kataru v srpnu 2005.
Ve své vlasti strávil Abdal Sání ve vězení pouhé dva dny, poté ho propustily úřady na kauci na svobodu. V roce 2007 tamní prokurátor princovo stíhání zastavil.
Jak se kauza vyvíjela
16. září 2004 - Policisté zatkli Sáního, který údajně ve svém bytě v Praze 2 zneužíval mladé dívky. Byl obviněn z pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže a kuplířství. Soud ho vzal do vazby.
31. března 2005 - Státní zástupce Sáního obžaloval. S ním byly obžalovány tři mladé ženy za to, že mu dívky dodávaly.
2. dubna 2005 - MfD uvedla, že Sání nabídl za propuštění z vazby kauci 20 milionů Kč. Obvodní soud pro Prahu 2 ji chtěl přijmout, ale státní zástupce proti tomu podal stížnost.
4. dubna 2005 - Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) vyhověl nótě Kataru o vydání Sáního do Kataru, který se zavázal, že bude v Sáního stíhání pokračovat.
8. dubna 2005 - Obvodní soud pro Prahu 2 oznámil, že stíhání Sáního nepřeruší. Podle soudkyně rozhodnutí katarských orgánů, že převezmou Sáního stíhání, obsahovalo zásadní vady.
25. dubna 2005 - Začalo hlavní líčení. Sání čelil obžalobě, že ve svém bytě zneužíval 16 dívek, čtyřem ještě nebylo 15 let.
2. května 2005 - Pražský městský soud dospěl k závěru, že postup ministerstva spravedlnosti v kauze byl nezákonný. Soud také rozhodl, že Sání nebude propuštěn z vazby.
20. května 2005 - Ministerstvo spravedlnosti vrátilo ministerstvu zahraničí k ověření žádost Kataru, který chtěl, aby mu české úřady případ Sáního předaly.
30. května 2005 - Sání byl odsouzen za sexuální kontakty s mladými dívkami ke dvěma a půl roku vězení. Státní zastupitelství se proti rozsudku odvolalo - podle žalobce byl udělený trest příliš mírný.
19. července 2005 - Městský soud v Praze zamítl v neveřejném jednání princovu žádost o propuštění z vazby. Ministr Němec verdikt pražského městského soudu zpochybnil.
22. srpna 2005 - Nejvyšší soud vyhověl návrhu ministra Němce a umožnil vydání Sáního k trestnímu řízení do Kataru.
23. srpna 2005 - Sání odletěl z České republiky do Kataru. Tam byl po osmi dnech pobytu ve vazbě propuštěn na kauci.
27. ledna 2007 - Katarský generální prokurátor rozhodl o zastavení řízení proti Sánímu. Česká veřejnost se o rozhodnutí dozvěděla až na jaře 2008.
24. dubna 2007 - Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká souhlasila s odložením případu, ve kterém policie zkoumala, zda Němec nespáchal svým postupem v Sáního kauze trestný čin. Policie Němcův postup prověřovala opakovaně.
11. března 2009 - Katar zaslal ministerstvu spravedlnosti ČR oficiální rozhodnutí, jímž tamní prokuratura zastavila Sáního stíhání. To otevřelo pražskému městskému soudu cestu ke znovuotevření případu, který dosud neskončil.
11. ledna 2011 - Pražský městský soud vydal na Sáního mezinárodní zatykač. Odvolacímu senátu se totiž nepodařilo Sánímu doručit soudní usnesení a předvolání. Jednání již bylo několikrát odročeno. Sáního advokát již dříve řekl, že jeho klient o konání odvolacího líčení pravděpodobně neví.
29. září 2011 - Policisté začali prověřovat soudce, kteří Sáního stíhali a ponechali ve vazbě i poté, co v roce 2005 tehdejší ministr Němec rozhodl o předání jeho případu do Kataru. Podezírají je ze zneužití pravomoci úřední osoby a maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.
12. prosince 2011 - Nejvyšší státní zástupce nařídil otevřít Sáního případ. Policie by měla prověřit, zda s rozhodnutím předat kauzu do Kataru nebyla spojena korupce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist